Pracownicy sezonowi poszukiwani od zaraz
22 lipca br. na Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi po przeprowadzonej dyskusji zwróciliśmy się do Prezesa Rady Ministrów z propozycjami podjęcia działań poprawiających sytuację na rynku pracy sezonowej w rolnictwie, szczególnie w sadownictwie, przyjmując przez aklamację, dezyderat w niniejszej sprawie. - poinformował Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.
Praca sezonowa (tymczasowa) jest ze względu na swoją specyfikę nieatrakcyjną dla Polaków. Braki były przez lata uzupełniane przez obywateli Ukrainy. Ze względu na trwającą wojnę został ograniczony dopływ pracowników z tego kierunku, a w przypadku mężczyzn wprost uniemożliwiony.
Rozwój produkcji w sadownictwie i innych pracochłonnych dziedzinach rolnictwa powoduje rosnące zapotrzebowanie na siłę roboczą, szczególnie do zbiorów owoców i ich przetwórstwa.
Wobec braku dostatecznej liczby pracowników wiele owoców nie jest zerwanych w odpowiednim czasie lub w ogóle. W związku z tym sektor odnotowuje straty, które ponosi przez to także duża część polskiej gospodarki. Dowodem na to jest obecny sezon.
Istnieje potrzeba wprowadzenia szeregu rozwiązań, które poprawią sytuację tych ważnych dla polskiej gospodarki sektorów.
Umożliwienie legalnego zatrudnienia pracowników z innych kierunków, w tym z Azji i Ameryki Południowej poprzez uproszczenie przepisów uzyskiwania pozwoleń na pracę, w tym urealnienie listy krajów wysokiego ryzyka.
Zwiększenie liczby wydawanych wiz umożliwiających podjęcie pracy sezonowej w polskich placówkach dyplomatycznych poprzez zwiększenie liczby konsuli i otwarcie w niektórych krajach nowych placówek.
Zmiana procedury składania wniosków wizowych i skrócenie czasu oczekiwania na ich rozpatrzenie poprzez umożliwienie dokonywania tych czynności w drodze elektronicznej.
Podpisanie wzorem innych państw Unii Europejskiej dwustronnych umów z niektórymi krajami określających zasady rekrutacji, wydawania wiz, warunków odbywania pracy, wynagrodzenia, podatków, zabezpieczenia chorobowego itp.
Wdrożenie w życie tych rozwiązań pozwoli złagodzić negatywne skutki braku pracowników sezonowych w rolnictwie w tym szczególnie sadownictwie i podnieść konkurencyjność polskich podmiotów gospodarczych na arenie międzynarodowej.
źródło: Facebook/Mirosław Maliszewski
Komentarze