Orientalna muszka owocowa znaleziona w Belgii: Potencjalne zagrożenie dla upraw

Federalna Agencja ds. Bezpieczeństwa Łańcucha Żywnościowego (FASNK) odkryła w zeszłym tygodniu orientalną muszkę owocową w Antwerpii, jak podał portal Vilt.be. Ten mały, czarno-żółty owad, znany jako Bactrocera dorsalis, pochodzi z krajów tropikalnych i został po raz pierwszy zauważony w Belgii w zeszłym roku. Choć nie stanowi zagrożenia dla ludzi, może zniszczyć całe uprawy owoców i warzyw, co stanowi poważne wyzwanie dla rolników i producentów żywności.

W zeszłym roku, od początku sierpnia do połowy października, znaleziono w Belgii siedem okazów tego owada. Ponieważ orientalna muszka owocowa nie jest w stanie przetrwać zimowych temperatur, wszystkie osobniki zginęły zimą, co zapobiegło powstaniu stałej populacji. Najnowsze znalezisko sugeruje, że owady te mogły zostać wprowadzone do kraju jako larwy w skażonych owocach, a nie przetrwały zimę na miejscu. Do tej pory nie znaleziono dowodów na istnienie aktywnej populacji orientalnej muszki owocowej w Belgii.

Dorosła muszka owocowa orientalna ma wielkość od 0,8 do 1 cm, czyli jest około połowy wielkości zwykłej osy. Charakteryzuje się dwoma żółtymi paskami na krawędziach klatki piersiowej, czarną obwódką na skrzydłach oraz wzorem w kształcie litery T na brzuchu. Mimo że owad ten jest nieszkodliwy dla ludzi, jego obecność może prowadzić do poważnych strat w uprawach owoców i warzyw.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego szkodnika, FASNK przeprowadza coroczne inspekcje w 30 miejscach wysokiego ryzyka od czerwca do września. Dodatkowo, systematyczne kontrole są przeprowadzane przy imporcie owoców i zbóż, aby wykryć potencjalnie skażone produkty. FASNK apeluje również do producentów owoców i warzyw o zachowanie czujności i zgłaszanie wszelkich podejrzanych przypadków.

Orientalna muszka owocowa jest szeroko rozpowszechniona w ciepłych krajach Azji, Afryki oraz na Hawajach. W związku z tym, FASNK zaleca podróżnym unikanie przywożenia owoców i warzyw z zagranicy, aby zapobiec wprowadzeniu do kraju szkodliwych organizmów, które mogą zaszkodzić lokalnym uprawom.

zdjęcie poglądowe; źródło: freepik 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Oli 2024-08-10 04:13
Proponuję wysłać tam Warszawskiego Czajkowskiego ...on lubi robaki to I muszce da radę aaaaa....my mamy też taka jedną wielką (kiedyś) wysportowaną Muchę i ona też szkody robi u nas
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X