Sezon 2024/25 zapowiada się jako korzystny dla producentów i eksporterów jabłek
W nadchodzącym sezonie 2024/25 ceny jabłek powinny utrzymać się na wysokim poziomie, co jest dobrą wiadomością dla eksporterów wysokiej jakości owoców. Sytuacja ta również wskazuje na bardzo korzystne warunki w segmencie jabłek przemysłowych, co jest pozytywną wiadomością dla dostawców surowców.
Spadek zbiorów w Europie
W 20 kluczowych krajach UE zbiory jabłek mają spaść aż o 11% w porównaniu z i tak już niską produkcją w poprzednim roku, osiągając jedynie 10,2 mln ton wobec 11,5 mln ton w roku ubiegłym. Co więcej, ten poziom zbiorów będzie o 14% niższy od średniej z ostatnich trzech lat. W większości krajów produkujących jabłka, takich jak Francja, Włochy i Holandia, prognozuje się niewielki spadek zbiorów, ale największe straty dotkną Belgii (-34%), Rumunii (-15%) i Polski (-20%).
Korzyści dla producentów z Mołdawii i Ukrainy
Ze spadeku zbiorów w Polsce, cieszą się producenci jabłek z Mołdawii i Ukrainy, ponieważ niższe zbiory w naszym kraju oznaczają mniejszą konkurencję na rynkach europejskich i bliskowschodnich dla wyżej wymienionych sadowników. Zdaniem analityków portalu East Fruit może to stworzyć dla nich dodatkowe możliwości eksportowe, szczególnie na rynku rumuńskim. Jednakże, aby skorzystać z tych okazji, producenci będą musieli zapewnić dostawy jabłek o jakości eksportowej, co w obecnych warunkach może być wyzwaniem.
Globalna sytuacja na rynku jabłek
Globalna sytuacja na rynku jabłek również kształtuje się interesująco. W Mołdawii, według danych WAPA, produkcja jabłek w 2024 roku spadnie o 14%, osiągając jedynie 450 tys. ton. Na Ukrainie, zgodnie z szacunkami EastFruit, zbiory także będą niższe niż w ubiegłym roku z powodu niesprzyjających warunków pogodowych. W Serbii zbiory mają spaść o 19% w porównaniu do roku poprzedniego. Te spadki mogą stworzyć sprzyjające warunki dla eksporterów, zwłaszcza na rynkach Bliskiego Wschodu, gdzie można spodziewać się mniejszej konkurencji ze strony europejskich producentów.
Z drugiej strony, na Bliskim Wschodzie nie przewiduje się silnego niedoboru jabłek, ponieważ produkcja w Turcji ma wzrosnąć po raz siódmy z rzędu. Zbiory jabłek mają również wzrosnąć w Indiach, które stały się jednym z kluczowych importerów tych owoców z UE.
Perspektywy dla jabłek przemysłowych
Również na rynku jabłek przemysłowych i koncentratów jabłkowych sytuacja wygląda obiecująco. W Chinach, jednym z głównych producentów jabłek, produkcja wzrośnie jedynie nieznacznie (+2%), natomiast w USA zbiory spadną do najniższego poziomu od 2018 roku. Ograniczona podaż koncentratu jabłkowego na rynku światowym może przyczynić się do utrzymania wysokich cen surowców przemysłowych. Dodatkowo, znaczący spadek produkcji jabłek w Austrii i na Węgrzech, które są kluczowymi dostawcami jabłek do przetwórstwa w UE, może jeszcze bardziej wspierać ten trend.
Wszystko wskazuje na to, że sezon 2024/25 zapowiada się jako korzystny dla producentów i eksporterów jabłek, szczególnie tych, którzy są w stanie dostarczać produkty wysokiej jakości na rynki międzynarodowe.
Komentarze
To nie zbieraj
POLKO POLAKU CZY CHCIAŁO BY CI SIĘ PRACOWAĆ TZN. trzepać z drzewa jabłka potem je zbierać do wiaderka potem je przesypywać do worka potem te worki z jabłkami zawiązane przenieść na wóz/ przyczepkę/ do auta i zawiesć je do skupu jeśli jest w pobliżu (a muszę dodać że od kilku lat do skupu zawozi się 20- 30 km) tam w skupie czekasz na swoją kolej i każdy worek przenosisz z wozu na wagę, tam ktoś zwarzy i po zwarzeniu ty znowu przenosisz te worki tam gdzie są inne worki z jabłkami.
CENA ZA 1 KG SPADÓW( JABLEK) TO 60 GROSZY A POTEM CENA SPADA DO 20 GROSZY ZA 1 KG.
TERAZ się pytam kto jest zadowolony bo nie ja.
Gdy każdy kracze,że będzie ostry zarobek to skończy się jak w minionym roku