Bezpieczeństwo żywnościowe i interesy rolników priorytetem polskiej prezydencji w Radzie UE

– Polska prezydencja jest otwarta na dialog z rolnikami – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas posiedzenia przedstawicieli izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej (GV4 – Czechy, Polska, Słowacja, Węgry), które odbyło się 10 lutego w Falentach. Podczas spotkania minister Siekierski przedstawił priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz omówił kluczowe wyzwania stojące przed europejskim rolnictwem.

– Cieszę się, że nasze kraje biorą aktywny udział w kształtowaniu polityk Unii Europejskiej, w tym Wspólnej Polityki Rolnej. Nasz głos jest ważny i powinien być słyszalny w Brukseli i w innych stolicach nie tylko Europy– powiedział minister Czesław Siekierski i podkreślił, że takie spotkania to doskonała okazja dla rolników i działaczy rolniczych do dyskusji na temat rolnictwa państw Grupy Wyszehradzkiej.

Minister Siekierski zaznaczył, że priorytetami polskiej prezydencji w Radzie UE będą przede wszystkim bezpieczeństwo żywnościowe, Wspólna Polityka Rolna po 2027 r. oraz handel międzynarodowy i ochrona interesów rolników.

– Te kwestie są kluczowe zarówno dla wzmocnienia pozycji europejskich rolników, jak i dla zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego. Dołożę starań, aby nasza prezydencja była stanowcza, merytoryczna i skuteczna, abyśmy mieli istotny wkład w tworzenie nowych polityk – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Szef polskiego resortu rolnictwa podkreślił, że program polskiej prezydencji jest efektem wielomiesięcznych prac, a jego celem jest przyczynienie się do poprawy sytuacji europejskich rolników oraz wszystkich mieszkańców obszarów wiejskich.

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że najważniejszymi wyzwaniami stojącymi przed europejskim rolnictwem są obecnie kwestie związane z handlem produktami rolno-spożywczymi z Ukrainą oraz umowa UE z krajami Mercosur. Rozmówcy zgodnie przyznali, że przy wypracowaniu partnerskich kontaktów z Ukrainą należy wykazać szczególną troskę o unijne gospodarstwa, a umowa Mercosur w obecnym kształcie jest dla rolników nie do zaakceptowania.

Ponadto podczas posiedzenia dyskutowano o potrzebie wzmocnienia budżetu UE oraz rural proofing – finansowania obszarów wiejskich z polityki spójności. Ważnymi, poruszonymi tematami były również: uproszczenie Wspólnej Polityki Rolnej, przegląd umów handlowych w celu oceny wpływu importu spoza UE, samowystarczalność energetyczna wsi oraz Europejska Inicjatywa Obywatelska Stop Podrabianej Żywności.

źródło: MRiRW

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X