Interesujące spotkanie sadownicze w Kozietułach

bayer kozietulyW gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Cieślaków w Kozietułach na początku czerwca tradycyjnie odbyło się spotkanie Forum Doradców Sadowniczych zorganizowane przez firmę Bayer CropScience (BCS). Zebranych gości przywitali organizatorzy spotkania Mirosław Korzeniowski i Tomasz Gasparski.

Eksperci z firmy Bayer Crop Science podkreślali, że w tym sezonie dużym zagrożeniem jest mączniak jabłoni, a program ochrony powinien być oparty o środki z różnych grup chemicznych takich jak: SDHI, strobiluryny oraz triazole.
Tomasz Gasparski polecał środki chroniące zarówno przed mączniakiem jak i parchem jabłoni: Flint Plus 64 WG oraz Zato 50 WG. Doradca polecał w program ochrony włączyć także preparat Luna Experience 400 SC stosowany w dawce 0,75 l/ha, który jest pierwszy rok w sprzedaży. To fungicyd działający kontaktowo i układowo stosowany prewencyjnie oraz interwencyjnie do ochrony jabłoni, grusz oraz drzew pestkowych.

Aktualnym tematem w sadach jest obecność kilku gatunków mszyc. Podkreślano, że wyjątkowo dużo jest mszycy jabłoniowej i jabłoniowo-babkowej. Więcej niż zwykle jest również mszycy jabłoniowo-szczawiowej. Mirosław Korzeniowski zalecał stosowanie dwóch środków w zależności od tego jaki typ mszyc jest obecny w sadach - Calypso 480 SC w przypadku mszycy jabłoniowej oraz Movento 100 SC gdy w sadach dominuje mszyca jabłoniowo-babkowa.
Preparat Movento 100 SC jest polecany przez ekspertów firmy Bayer Crop Science jako remedium na bawełnicę korówkę. Zdaniem Tomasza Gasparskiego zabieg tym preparatem w dawce 2,25 l/ha należy wykonać przy wysokiej wilgotności powietrza i temperaturze od 12 do 20 stopni C. Działanie tego preparatu goście spotkania mogli obejrzeć podczas wizytacji kwater sadowniczych w Kozietułach. Tomasz Gasparski wskazywał, że Movento 100 SC jest środkiem wolno działającym i systemicznym, a substancja aktywna potrzebuje kilku dni by 'rozejść' się po roślinie i wniknąć do tkanki roślinnej. Jak wyjaśniał ekspert substancja aktywna spirotetramat w roślinie działa systemicznie. Transport substancji czynnej spirotetramatu w roślinie odbywa się na dwa sposoby: przez ksylem i przez floem, co umożliwia ochronę zarówno starszych liści i korzeni, jak i nowych liści, które rozwinęły się dopiero po zastosowaniu preparatu. Preparat Movento 100 SC należy stosować dwukrotnie w sezonie wegetacyjnym przy czym odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 14 dni. Na poszczególnych kwaterach oznaczonych numerami zgromadzeni w sadzie oglądali kolejne drzewka oraz mogli na własne oczy dostrzec różnice pomiędzy poszczególnymi kwaterami na których preparat stosowano kilkanaście dni wcześniej oraz takie gdzie preparat nie został zastosowany lub zastosowano mniejszą dawkę.

bayer owadyObydwaj eksperci BCS wyczerpująco odpowiadali na pytania uczestników spotkania dotyczące zarówno dawek środków do zwalczania szkodników, okresu czasu ich stosowania czy możliwości skutecznego łączenia preparatów.

Ciekawostką może być informacja, że firma Bayer Crop Science opracowała nowy rewelacyjny preparat o zwalczania szkodników o nazwie SIVANTO® prime, który kontroluje wszystkie ważne stadia życia owada i chroni drzewka owocowe w każdym okresie rozwoju wegetacyjnego. Co najciekawsze, nowy preparat będzie można stosować dolistnie, doglebowo oraz przy zastosowaniu metod irygacyjnych także podczas kwitnienia dzięki temu, iż środek jest przyjazny dla pszczół oraz trzmieli. Na zastosowanie preparatu będziemy musieli jeszcze poczekać ponieważ najpierw musi jeszcze przejść ścieżkę rejestracji w Polsce. Będzie zwalczał między innymi mszyce, muchówki, skorupika jabłoniowego, tarcznika.

Zainteresowanie gości spotkania wzbudziło także poletko przygotowane przez firmę Bayer Crop Science w ramach programu wspomagającego pszczoły Bee Care na którym znajdują się 33 gatunki roślin miododajnych zapewniających pokarm dla owadów zapylających. Poletka takie mają być rozmieszczone pomiędzy różnymi uprawami co zintensyfikuje działalność zapylającą pszczół.

Tomasz Kodłubański

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X