Komunikat SynthosAgro dla wiśni – rak bakteryjny
Rak bakteryjny najgroźniejszy w sadach czereśniowych i wiśniowych
W sadach czereśniowych i wiśniowych , ale także na drzewach moreli i brzoskwiń może wystąpić jak co roku rak bakteryjny, choroba chociaż trochę zapomniana, wciąż daje o sobie znać i może powodować ogromne szkody w sadach.
Pierwsze objawy choroby można już zaobserwować na przedwiośniu. Rozpoczynający się proces nabrzmiewania pąków , w przypadku ich porażenia bakterią, zostaje zahamowany. Pąki takie zasychają i przez pewien czas pozostają zaschnięte na pędach. W dalszej części sezonu objawy porażenia rakiem bakteryjnym można również zaobserwować na liściach i owocach. Początkowo widoczne są na nich uwodnione plamy, które potem na liściach brunatnieją, a na owocach czernieją i zasychają. Najniebezpieczniejsze w tej chorobie jest jednak porażenie zdrewniałych pędów, którego objawem mogą być rozległe zrakowacenia i nekrozy. Często towarzyszą im charakterystyczne wycieki gumy.
Oprócz ważnych zabiegów profilaktycznych takich jak np. wycinanie porażonych konarów, czyszczenie i zabezpieczanie ran, zwalczanie raka bakteryjnego drzew owocowych polega na zapobieganiu infekcjom, opryskując drzewa, zwłaszcza odmiany wrażliwe MIEDZIANEM. Opryskiwanie MIEDZIANEM powinno się przeprowadzić po wiosennym cięciu drzew w okresie nabrzmiewania pąków w dawce 3,0 kg /ha ( Miedzian 50 WP) lub 3,0 l/ha ( Miedzian Extra 350 SC). Drugi zabieg jest konieczny w fazie kwitnienia i wzrostu owoców w dawce 1,5 kg/ lub 1,5 l/ha.
Odmiany wrażliwe czereśni: np. Van, Rainier, Hedelfińska
Odmiany wrażliwe wiśni: np. Nefris, Wanda
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.