Jaka pogoda czeka nas na kwitnienie?

Prognozy pogody zmieniają się z dnia na dzień. Jeszcze przed weekendem przepowiadano, że następne kilkanaście dni upłynie pod znakiem deszczowej aury. Według niektórych prognoz temperatura miała spadać nocą nawet do 2 stopni powyżej zera (pogoda długoterminowa dla Grójca). W tym momencie prognozy wyglądają bardziej optymistycznie. Opady deszczu będą co prawda występować, ale spadki temperatur nie będą długotrwałe. 

Jeśli jednak na kwitnienie nadciągnęłoby znaczne pogorszenie pogody, mogłoby to bardzo skomplikować sprawę. Opady deszczu zagrożą wysiewami zarodników parcha jabłoni, co na tym etapie wegetacji będzie groźne, szczególnie, że przeciągające się opady mogą utrudniać wykonanie zabiegów ochronnych. Opady podczas kwitnienia to także ryzyko szarej pleśni oraz pleśnienia gniazda nasiennego.

Jeszcze większym niebezpieczeństwem może być ryzyko niskiego zapylenia. Owady zapylające potrzebują  odpowiednich warunków dla efektywnej pracy. Najważniejszym z nich jest brak opadów. Przy niewielkiej mżawce obserwowano tylko niewielkie loty trzmieli, żaden inny gatunek nie pracuje, gdy pada deszcz.

Duże znaczenie ma również temperatura. Powinna wynosić minimum 15 stopni, choć duża operacja słoneczna może nagrzać ule i wówczas pszczoły wylecą w poszukiwaniu pokarmu. Jednak tylko na krótkie dystanse i na krótki czas. Jak mówi nam Pan Przemysław Kapka z pszczelinka.pl, w ubiegłym roku obserwował, że murarki mimo temperatury na poziomie 8 stopni opuściły ule w południe. Był to efekt nagrzania się uli. Jednak podkreśla, że loty trwały bardzo krótko (maksymalnie godzina, dwie) i na bardzo niewielkie odległości.

Równie ważny jest wiatr, który osiągając 30 km/h skutecznie uniemożliwia loty, a niestety z takim mamy do czynienia ostatnio bardzo często.

Sadownicy obawiają się, że jeśli pogoda uniemożliwi bądź ograniczy loty zapylaczy, zawiązanie może być na niższym poziomie. Trzeba też pamiętać o stałym deficycie pszczół na obszarach sadowniczych. Brak pszczół i kiepska pogoda to bardzo niebezpieczne połączenie.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X