Złote Jabłka rozdano po raz 25

 

8 lutego br. w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”. Kapituła konkursu wyłoniła ośmiu laureatów w pięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku” i statuetkę „Złotego Jabłka”. W kategorii SADOWNICTWO "Złote Jabłko" otrzymali Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy z Białej Rawskiej w województwie łódzkim. 

W uroczystej gali uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jarosław Sachajko, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tomasz Topoliński, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Piotr Serafin, Dyrektor Generalny i Grzegorz Pięta, Zastępca Dyrektora Generalnego.

Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 25 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 142 rolników.

W jubileuszowej edycji konkursu wpłynęły zgłoszenia 263 kandydatów do tytułu Rolnik – Farmer Roku, z których do finału zakwalifikowano 21 najlepszych. Wyłoniono ośmiu laureatów w pięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu,  sadownictwo, działy specjalne produkcji rolnej, oraz przedsiębiorstwa rolnicze.

Jan Krzysztof Ardanowski gratulując laureatom, zauważył, że w ciągu 25 lat trwania konkursu rolnictwo bardzo się zmieniło. – Co roku pokazujemy i nagradzamy tych, którzy bez wątpienia za swoje osiągnięcia na to zasługują. Stanowią oni elitę polskiego rolnictwa, bo to jeden z najważniejszych konkursów w Polsce – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jeżeli jesteś liderem to dawaj przykład społeczności lokalnej. Angażuj się w sprawy społeczne, bo szlachectwo zobowiązuje. Nie pytaj, ile Polska zrobi dla ciebie, ale ile ty zrobisz dla Polski – dodał. Na zakończenie przemówienia Jan Krzysztof Ardanowski życzył dalszych sukcesów tym wszystkim, którzy przez 25 lat zdobywali statuetkę Złotego Jabłka.

Piotr Serafin, zwrócił uwagę, że obejmując kierownictwo w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa otrzymał zadanie wdrażania i wspierania innowacyjności w rolnictwie. – W KOWR trwają prace nad dwoma bardzo ważnymi projektami innowacyjnymi. Pierwszym jest „Platforma Żywnościowa”, która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie – kontraktów terminowych. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku, po żniwach, w fazie pilotażowej projektu możliwe będzie rozpoczęcie obrotu dla jednego wybranego produktu rolnego. Drugim projektem innowacyjnym jest teledetekcja satelitarna w rolnictwie. Projekt ten umożliwi monitorowanie suszy, wymoknięć oraz wymarznięć na podstawie synergii danych satelitarnych i meteorologicznych. Dzięki niemu będzie można precyzyjnie szacować m.in. szkody w rolnictwie, obniżki plonów powstałe na skutek szkód, a także szybciej rozpatrywać rolnicze wnioski związane ze skutkami szkód – wyjaśnił Dyrektor Generalny KOWR.

Zwracając się do laureatów powiedział:  – My możemy się od was uczyć, czerpać pomysły i wprowadzać nowoczesne rozwiązania w rolnictwie. Zapraszamy do współpracy. Chcemy  być dla was partnerami – przyjaciółmi  w interesach.

Laureaci XXV edycji w poszczególnych kategoriach:

1. Gospodarstwa rodzinne: hodowla bydła * Teresa i Jan, Paulina i Piotr, Magdalena i Adam Kubiak (Sulimów, woj. łódzkie).

hodowla trzody chlewnej * Małgorzata i Krzysztof Wojtach (Szpakowo, woj. podlaskie).

zagroda edukacyjna * Marzena i Krzysztof Rajtar (Żelimucha, woj. zachodniopomorskie).

2. Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu:* Sylwia i Jan Cichon (Rozkochów, woj. opolskie).

3. Sadownictwo: * Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy (Biała Rawska, woj. łódzkie).

4. Działy specjalne produkcji rolnej: * Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor (Ojców, woj. małopolskie).

5. Przedsiębiorstwa rolnicze: produkcja roślinna * Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. (Tulce, woj. wielkopolskie).

produkcja zwierzęca * Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. (Długie Stare, woj. wielkopolskie).

Laureatami w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze są dwie spółki, nad którym nadzór właścicielski sprawuje KOWR. Czesław Janikowski – prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin oraz Piotr Reimer – prezes Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare odebrali statuetki Złotego Jabłka. Obie spółki zostały zgłoszone do konkursu przez Biuro Dyrektora Generalnego KOWR – Departament Nadzoru nad Spółkami.

Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #2 kpiny 2019-03-17 11:59
Jeśli gospodarstwa nagrodzone tak funkcjonują jak państwa Cichoniów to włos na głowie się jerzy i świadczy o organach decyzyjnych. Gospodarstwo to bazuje na polnej "utylizacji" osadów ściekowych. w samym Rozkochowie na obszarze ok 100 h wywiozło grubo ponad 1000 t osadów niewiadomego pochodzeni,najprawdopodobniej trefnego,bo po interwencji mieszkańców rozrzucono w dzień weekendowy 17 tirów tego świństwa na 3 ha. Strach byc jego sąsiadem,bo bzdury o ilosci upraw bezorkowych, wykonuje sie za to orgi aneksyjne wraz z znakami geodezyjnymi. opryski wykonywane sa bez względu na wiatry w kierunku sąsiadów. ponadto wydobywając żwir z pola w te miejsca nocną porą zdeponował dla następnych pokoleń "skarby". o paleniu śmieciami i meblami importowanymi tez by nalezało wspomnieć,tymi odpadami obdarowywał sąsiadów by trzymali mordy itp.itd
Cytować
0 #1 Guest 2019-02-15 20:15
Serdeczne i szczere gratulacje dla wszystkich nagrodzonych. Wybaczcie, że samozwańczo przyznam złoty medal, każdemu polskiemu gospodarzowi, za przetrwanie 2018 roku. Za 2019 będzie platynowy, tylko dzięki opoce jaką jesteśmy, ten kraj istnieje. Polska.
Cytować

Powiązane artykuły

X