Złote Jabłka rozdano po raz 25
8 lutego br. w Warszawie odbyła się jubileuszowa gala XXV edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Rolnik – Farmer Roku”. Kapituła konkursu wyłoniła ośmiu laureatów w pięciu kategoriach. Zwycięzcy otrzymali tytuł „Rolnika – Farmera Roku” i statuetkę „Złotego Jabłka”. W kategorii SADOWNICTWO "Złote Jabłko" otrzymali Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy z Białej Rawskiej w województwie łódzkim.
W uroczystej gali uczestniczyli m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesław Siekierski, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, Jarosław Sachajko, Przewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Kwiatkowski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Tomasz Topoliński, Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa reprezentowali: Piotr Serafin, Dyrektor Generalny i Grzegorz Pięta, Zastępca Dyrektora Generalnego.
Celem konkursu „Rolnik – Farmer Roku” jest promowanie nowoczesnego rolnictwa i tych producentów rolnych, którzy dzięki pomysłowości i inicjatywie potrafią dostosować swój warsztat pracy do zmieniającego się rynku i nowych realiów, w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Potwierdzeniem wysokiej rangi konkursu jest coraz większa liczba uczestników ubiegających się o zwycięstwo. W dotychczasowych, 25 edycjach konkursu Złote Jabłka otrzymało 142 rolników.
W jubileuszowej edycji konkursu wpłynęły zgłoszenia 263 kandydatów do tytułu Rolnik – Farmer Roku, z których do finału zakwalifikowano 21 najlepszych. Wyłoniono ośmiu laureatów w pięciu kategoriach konkursowych: gospodarstwa rodzinne, gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu, sadownictwo, działy specjalne produkcji rolnej, oraz przedsiębiorstwa rolnicze.
Jan Krzysztof Ardanowski gratulując laureatom, zauważył, że w ciągu 25 lat trwania konkursu rolnictwo bardzo się zmieniło. – Co roku pokazujemy i nagradzamy tych, którzy bez wątpienia za swoje osiągnięcia na to zasługują. Stanowią oni elitę polskiego rolnictwa, bo to jeden z najważniejszych konkursów w Polsce – powiedział Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – Jeżeli jesteś liderem to dawaj przykład społeczności lokalnej. Angażuj się w sprawy społeczne, bo szlachectwo zobowiązuje. Nie pytaj, ile Polska zrobi dla ciebie, ale ile ty zrobisz dla Polski – dodał. Na zakończenie przemówienia Jan Krzysztof Ardanowski życzył dalszych sukcesów tym wszystkim, którzy przez 25 lat zdobywali statuetkę Złotego Jabłka.
Piotr Serafin, zwrócił uwagę, że obejmując kierownictwo w Krajowym Ośrodku Wsparcia Rolnictwa otrzymał zadanie wdrażania i wspierania innowacyjności w rolnictwie. – W KOWR trwają prace nad dwoma bardzo ważnymi projektami innowacyjnymi. Pierwszym jest „Platforma Żywnościowa”, która umożliwi uczestnikom rynku rolno-spożywczego zawieranie kontraktów typu SPOT, a w dalszej perspektywie – kontraktów terminowych. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku, po żniwach, w fazie pilotażowej projektu możliwe będzie rozpoczęcie obrotu dla jednego wybranego produktu rolnego. Drugim projektem innowacyjnym jest teledetekcja satelitarna w rolnictwie. Projekt ten umożliwi monitorowanie suszy, wymoknięć oraz wymarznięć na podstawie synergii danych satelitarnych i meteorologicznych. Dzięki niemu będzie można precyzyjnie szacować m.in. szkody w rolnictwie, obniżki plonów powstałe na skutek szkód, a także szybciej rozpatrywać rolnicze wnioski związane ze skutkami szkód – wyjaśnił Dyrektor Generalny KOWR.
Zwracając się do laureatów powiedział: – My możemy się od was uczyć, czerpać pomysły i wprowadzać nowoczesne rozwiązania w rolnictwie. Zapraszamy do współpracy. Chcemy być dla was partnerami – przyjaciółmi w interesach.
Laureaci XXV edycji w poszczególnych kategoriach:
1. Gospodarstwa rodzinne: hodowla bydła * Teresa i Jan, Paulina i Piotr, Magdalena i Adam Kubiak (Sulimów, woj. łódzkie).
hodowla trzody chlewnej * Małgorzata i Krzysztof Wojtach (Szpakowo, woj. podlaskie).
zagroda edukacyjna * Marzena i Krzysztof Rajtar (Żelimucha, woj. zachodniopomorskie).
2. Gospodarstwa o alternatywnych źródłach dochodu:* Sylwia i Jan Cichon (Rozkochów, woj. opolskie).
3. Sadownictwo: * Grażyna, Jan i Cezary Rokiccy (Biała Rawska, woj. łódzkie).
4. Działy specjalne produkcji rolnej: * Magdalena Węgiel i Agnieszka Sendor (Ojców, woj. małopolskie).
5. Przedsiębiorstwa rolnicze: produkcja roślinna * Poznańska Hodowla Roślin Sp. z o.o. (Tulce, woj. wielkopolskie).
produkcja zwierzęca * Przedsiębiorstwo Rolne Długie Stare Sp. z o.o. (Długie Stare, woj. wielkopolskie).
Laureatami w kategorii przedsiębiorstwa rolnicze są dwie spółki, nad którym nadzór właścicielski sprawuje KOWR. Czesław Janikowski – prezes Zarządu Poznańskiej Hodowli Roślin oraz Piotr Reimer – prezes Przedsiębiorstwa Rolnego Długie Stare odebrali statuetki Złotego Jabłka. Obie spółki zostały zgłoszone do konkursu przez Biuro Dyrektora Generalnego KOWR – Departament Nadzoru nad Spółkami.
Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie „Polski Klub ROLNIK – FARMER ROKU”, natomiast partnerem – Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektor Generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy.
Komentarze