Były pracownik ARiMR za łapówki zajmował się wnioskami o dopłaty
'
Kilka słów o tym, w jaki sposób można przyznawać dotacje. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi postępowanie w sprawie przyjmowania przez pracownika Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa korzyści majątkowych w zamian za pomoc w składaniu wniosków o dofinansowania dla rolników.
Na polecenie prokuratora 26 czerwca 2019 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu zatrzymali Piotra P. W toku postępowania ustalono, iż sprawca działał co najmniej od 2016 roku do grudnia 2018 roku w Poznaniu oraz w innych miejscowościach województwa wielkopolskiego. W tym okresie Piotr P. - były pracownik Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR - pracował na stanowisku inspektora w Wydziale Wdrożeń Biura Wsparcia Inwestycyjnego.
W zamian za przyjmowane korzyści majątkowe podejmował działania polegające na zapewnieniu kompleksowej obsługi składanego przez rolników wniosku o przyznanie dofinansowania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Przyjmował także obietnice uzyskania kolejnych korzyści majątkowych, jak również uzależniał pozytywne rozpatrzenie wniosków od ich wręczenia.
Usługi Piotra P. polegały m.in. na przygotowaniu treści wniosku o przyznanie dofinansowania, sporządzaniu dodatkowych pisemnych wyjaśnień wymaganych przez organ, a także na instruowaniu o wymaganych dodatkowych czynnościach i koniecznych do przedłożenia dokumentach. Jak ustalono, Piotr P. przyjął łącznie ponad 24 tys. złotych, a także planował przyjąć 18 tys. złotych. Uzależniał też pozytywne rozpatrzenie wniosku od uzyskania korzyści majątkowej w wysokości 5 tys. złotych, jednak korzyści tej nie osiągnął z uwagi na odmowę jej wręczenia. W toku śledztwa ustalono także, iż Piotr P. w toczącym się przeciwko niemu postępowaniu, nakłaniał świadków do zeznawania nieprawdy.
Prokurator przedstawił Piotrowi P. zarzuty popełnienia przestępstw sprzedajności pełniącego funkcję publiczną oraz nakłaniania do fałszywych zeznań. Są to czyny kwalifikowane z art. 228 par. 1 i 4 oraz 233 par. 1 kodeksu karnego. Podejrzanemu grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Wobec Piotra P. zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu kontaktowania się z osobami, którym zapewniał obsługę wniosków o dofinansowanie ze środków unijnych, złożonych w Wielkopolskim Oddziale Regionalnym ARMiR oraz poręczenie majątkowe w kwocie 50 000 zł.
Komentarze