Program wapnowania gleb – przydatne informacje

 

 

Budżet programu wynosi 300 mln zł. W jego ramach dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki będzie skierowane do rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha (pH gleby poniżej lub równe 5,5).  Dofinansowanie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R).

Badanie odczynu gleby należy wykonać raz na 4 lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha. Na podstawie badania odczynu gleby dla gleb o pH poniżej lub równemu 5,5 OSCh-R wyda opinię (zalecenie) nawozowe. Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej będzie  udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:

– do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw  o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,

–do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,

– do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

– wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego  w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. 
w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji 
o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),

– środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania. Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

 

 

INFORMACJA dotycząca zakresu informacji na Fakturze za Zakupione wapno nawozowe lub środek wapnujący

Dofinansowanie w Programie priorytetowym pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”,  będzie przysługiwało do:

a)   wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. 
w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229), oraz

b)  środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, dlatego też ważne jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO.

Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki to:

wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%

Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE)  nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady to:

G.1. Wapień naturalny, typ: wapień – standardowy oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego.

 

Informacja o danych na Fakturze

W związku z planowanym uruchomieniem programu priorytetowego pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” informujemy uprzejmie, że dopłata będzie przysługiwała do:

a)     wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229), oraz
b)    środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów. 
Potwierdzeniem spełnienia ww. warunków jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO.

Przykładowe informacje na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229):

1)    wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%,
2)    wapno nawozowe typ: z produkcji ubocznej, odmiana 07, minimalna zawartość CaO 30%,
3)    wapno nawozowe zawierające magnez typ: węglanowe, odmiana 05, minimalna zawartość CaO+MgO 45%.

Przykładowe informacje na fakturze przy zakupie środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów:
1)    G.1. Wapień naturalny, typ: wapień – standardowy oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego,
2)    G.2. wapno tlenkowe i wodorotlenkowe pochodzenia naturalnego, typ: wapno magnezowe palone – jakość pierwsza oraz zawartość CaO+MgO deklarowana przez producenta środka wapnującego,
3)    G.3. wapno uzyskiwane w procesach przemysłowych, typ: wapno defekacyjne oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego

 

 WYKAZ TYPÓW WAPNA NAWOZOWEGO I ŚRODKÓW WAPNUJĄCYCH: DOSTĘPNE TUTAJ

 

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w OSCh-R już od 1 sierpnia 2019 r.

Szczegółowe informacje, w tym wzór wniosku, zamieszczane będą na stronach internetowych OSCh-R oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #5 Artur 2019-07-02 09:36
@Marcin...Potwierdziłeś mi to, co i ja po pewnym czasie zrozumiałem...Dziękuję !... :-)
Cytować
0 #4 Marcin 2019-07-02 06:14
Cytuję Artur:
Chyba ktoś żle wybrał termin przypomnienia korzyści płynących z wapnowania... Bo aktualnie drzewa mają liście i zawiązki a te niekoniecznie dobrze zniosą opylenie wapnem takim czy takim...Co innego jesienią, po zbiorze owoców, lub zimą...


A może minusy były dlatego, że przyczepiłeś się do tego tekstu bez uzasadnienia? Nikt w tekście nie mówi o korzyściach z wapnowania, nie zachęca do wapnowania latem. Czysta informacja o zasadach dofinansowania zakupu wapna.
Cytować
-1 #3 Artur 2019-07-01 22:01
Nim jednak na moją głowę spadnie lawina ciężkich słów, wyjaśnię dlaczego w ogóle zabrałem głos w sprawie tego, jakże ważnego i potrzebnego zabiegu, jakim jest wapnowanie...A stało się tak dlatego, że...poczułem się tym tematem, o tej porze roku, zaskoczony...Bo mam jakoś tak zakodowane, że w lutym i marcu rozmawiamy o cięciu...W kwietniu i maju rozmawiamy o ochronie, głównie o parchu...A o sprawach nawozowych / fosfor, potas, wapń / jesienią lub w zimie... A ten tekst o wapnowaniu warto przeczytać już dziś, bo dobrej wiedzy nigdy nie za dużo...
Cytować
+1 #2 Artur 2019-07-01 21:34
Zachęcony minusami którymi potraktowany został mój komentarz na temat wapnowania, zdecydowałem się / tytułem eksperymentu / zmienić jego treść, aby zobaczyć reakcję minusujących...A oto ten tekst, po zmianie : Przełom czerwca i lipca to doskonały termin na wykonanie i przypomnienie wapnowania i korzyści z niego płynących...To nic że aktualnie drzewa mają liście i zawiązki, bo one wręcz uwielbiają gdy w tej fazie zostaną opylone wapnem takim czy takim...Siejmy więc wapno w sadach kiedy tylko się da i nie czekajmy z wykonaniem tego zabiegu dopiero jesienią, po zbiorze owoców lub zimą... P.S. Byłbym bardzo wdzięczny aby każdy kto decyduje się postawić plus lub minus, dołączył do niego krótkie uzasadnienie... :-)
Cytować
-5 #1 Artur 2019-07-01 18:34
Chyba ktoś żle wybrał termin przypomnienia korzyści płynących z wapnowania... Bo aktualnie drzewa mają liście i zawiązki a te niekoniecznie dobrze zniosą opylenie wapnem takim czy takim...Co innego jesienią, po zbiorze owoców, lub zimą...
Cytować

Powiązane artykuły

Kto jest prawdziwym rolnikiem?

Twarde lądowanie miękkich jabłek

X