Program wapnowania gleb – przydatne informacje

 

 

Budżet programu wynosi 300 mln zł. W jego ramach dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki będzie skierowane do rolników posiadających gospodarstwa rolne o powierzchni do 75 ha (pH gleby poniżej lub równe 5,5).  Dofinansowanie udzielane będzie, w ramach pomocy de minimis, na realizację przedsięwzięć skutkujących poprawą jakości środowiska, co zostanie potwierdzone opinią właściwej miejscowo Okręgowej Stacji Chemiczno–Rolniczej (OSCh-R).

Badanie odczynu gleby należy wykonać raz na 4 lata, a próbkę pobiera się z powierzchni nie większej niż 4 ha. Na podstawie badania odczynu gleby dla gleb o pH poniżej lub równemu 5,5 OSCh-R wyda opinię (zalecenie) nawozowe. Dofinansowanie działań regeneracyjnych dla danej działki ewidencyjnej będzie  udzielone nie częściej niż raz na cztery lata.

Kwota dofinansowania przedsięwzięcia wynosić będzie odpowiednio:

– do 300 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw  o powierzchni nie przekraczającej 25 ha użytków rolnych,

–do 200 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 25 ha, ale nie przekraczającej 50 ha użytków rolnych,

– do 100 zł/t czystego składnika odkwaszającego (CaO oraz CaO+MgO) dla gospodarstw o powierzchni powyżej 50 ha, ale nie przekraczającej 75 ha użytków rolnych.

Do kosztów kwalifikowanych zaliczać się będą koszty zakupu:

– wapna nawozowego odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonego  w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. 
w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji 
o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229),

– środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, z wyłączeniem kosztów transportu i rozsiewania. Okres kwalifikowalności kosztów od 01.06.2019 r. do 31.10.2023 r.

 

 

INFORMACJA dotycząca zakresu informacji na Fakturze za Zakupione wapno nawozowe lub środek wapnujący

Dofinansowanie w Programie priorytetowym pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie”,  będzie przysługiwało do:

a)   wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. 
w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229), oraz

b)  środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów, dlatego też ważne jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO.

Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki to:

wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%

Przykładowa informacja na fakturze przy zakupie środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE)  nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady to:

G.1. Wapień naturalny, typ: wapień – standardowy oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego.

 

Informacja o danych na Fakturze

W związku z planowanym uruchomieniem programu priorytetowego pt.: „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” informujemy uprzejmie, że dopłata będzie przysługiwała do:

a)     wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229), oraz
b)    środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów. 
Potwierdzeniem spełnienia ww. warunków jest umieszczenie na fakturze informacji o typie i odmianie zakupionego wapna nawozowego lub środków wapnujących oraz zawartość CaO lub CaO+MgO.

Przykładowe informacje na fakturze przy zakupie wapna nawozowego, odpowiadającego typom wapna nawozowego, określonym w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U Nr 183, poz. 1229):

1)    wapno nawozowe typ: z przerobu skał wapiennych, odmiana 04, minimalna zawartość CaO 50%,
2)    wapno nawozowe typ: z produkcji ubocznej, odmiana 07, minimalna zawartość CaO 30%,
3)    wapno nawozowe zawierające magnez typ: węglanowe, odmiana 05, minimalna zawartość CaO+MgO 45%.

Przykładowe informacje na fakturze przy zakupie środka wapnującego, odpowiadającego typom środków wapnujących, o których mowa w przepisach rozporządzenia (WE) nr 2003/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 października 2003 r. w sprawie nawozów:
1)    G.1. Wapień naturalny, typ: wapień – standardowy oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego,
2)    G.2. wapno tlenkowe i wodorotlenkowe pochodzenia naturalnego, typ: wapno magnezowe palone – jakość pierwsza oraz zawartość CaO+MgO deklarowana przez producenta środka wapnującego,
3)    G.3. wapno uzyskiwane w procesach przemysłowych, typ: wapno defekacyjne oraz zawartość CaO% deklarowana przez producenta środka wapnującego

 

 WYKAZ TYPÓW WAPNA NAWOZOWEGO I ŚRODKÓW WAPNUJĄCYCH: DOSTĘPNE TUTAJ

 

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać w OSCh-R już od 1 sierpnia 2019 r.

Szczegółowe informacje, w tym wzór wniosku, zamieszczane będą na stronach internetowych OSCh-R oraz Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #5 Artur 2019-07-02 09:36
@Marcin...Potwierdziłeś mi to, co i ja po pewnym czasie zrozumiałem...Dziękuję !... :-)
Cytować
0 #4 Marcin 2019-07-02 06:14
Cytuję Artur:
Chyba ktoś żle wybrał termin przypomnienia korzyści płynących z wapnowania... Bo aktualnie drzewa mają liście i zawiązki a te niekoniecznie dobrze zniosą opylenie wapnem takim czy takim...Co innego jesienią, po zbiorze owoców, lub zimą...


A może minusy były dlatego, że przyczepiłeś się do tego tekstu bez uzasadnienia? Nikt w tekście nie mówi o korzyściach z wapnowania, nie zachęca do wapnowania latem. Czysta informacja o zasadach dofinansowania zakupu wapna.
Cytować
-1 #3 Artur 2019-07-01 22:01
Nim jednak na moją głowę spadnie lawina ciężkich słów, wyjaśnię dlaczego w ogóle zabrałem głos w sprawie tego, jakże ważnego i potrzebnego zabiegu, jakim jest wapnowanie...A stało się tak dlatego, że...poczułem się tym tematem, o tej porze roku, zaskoczony...Bo mam jakoś tak zakodowane, że w lutym i marcu rozmawiamy o cięciu...W kwietniu i maju rozmawiamy o ochronie, głównie o parchu...A o sprawach nawozowych / fosfor, potas, wapń / jesienią lub w zimie... A ten tekst o wapnowaniu warto przeczytać już dziś, bo dobrej wiedzy nigdy nie za dużo...
Cytować
+1 #2 Artur 2019-07-01 21:34
Zachęcony minusami którymi potraktowany został mój komentarz na temat wapnowania, zdecydowałem się / tytułem eksperymentu / zmienić jego treść, aby zobaczyć reakcję minusujących...A oto ten tekst, po zmianie : Przełom czerwca i lipca to doskonały termin na wykonanie i przypomnienie wapnowania i korzyści z niego płynących...To nic że aktualnie drzewa mają liście i zawiązki, bo one wręcz uwielbiają gdy w tej fazie zostaną opylone wapnem takim czy takim...Siejmy więc wapno w sadach kiedy tylko się da i nie czekajmy z wykonaniem tego zabiegu dopiero jesienią, po zbiorze owoców lub zimą... P.S. Byłbym bardzo wdzięczny aby każdy kto decyduje się postawić plus lub minus, dołączył do niego krótkie uzasadnienie... :-)
Cytować
-5 #1 Artur 2019-07-01 18:34
Chyba ktoś żle wybrał termin przypomnienia korzyści płynących z wapnowania... Bo aktualnie drzewa mają liście i zawiązki a te niekoniecznie dobrze zniosą opylenie wapnem takim czy takim...Co innego jesienią, po zbiorze owoców, lub zimą...
Cytować

Powiązane artykuły

Kto jest prawdziwym rolnikiem?

Twarde lądowanie miękkich jabłek

Nie buduj przechowalni, załóż koło gospodyń

Sadownicy polują

X