Ceny śliwek u pośredników i na rynku
Jakie stawki za śliwki oferują pośrednicy? Jakie ceny można uzyskać na rynkach hurtowych?
W ubiegłym roku wyprodukowaliśmy ponad 100 tysięcy ton śliwek. Niestety, rekordowe zbiory wszystkich owoców sprawiły, że ceny śliwek także były bardzo niskie. Pamiętamy, że część owoców w zagłębiu śliwkowym, w okolicach Szydłowa, została na drzewach. Rok 2019 i warunki pogodowe zaskutkowały zmniejszonym plonowaniem owoców. Ale trzeba przyznać, że straty w sadach śliwowych są znacznie mniejsze, jak na to reaguje rynek?
Obecnie wiele grup kupuje śliwki z przeznaczeniem na krajowe sieci handlowe, najczęściej w charakterystyczne 5-cio kilogramowe kartony. Jeśli chodzi o kaliber, w tym roku dominuje rozmiar od 32 mm, co spowodowane jest między innymi suszą. Ceny za takie owoce dla producenta to od 1,50 do 2,00 zł/kg. Mniejsze firmy handlowe za konkretne odmiany oferują nieco więcej, bo 2,20 zł/kg.
Pomimo tego, że wiele podmiotów kupuje śliwki na miejscu, sadownicy decydują się na sprzedaż na rynkach hurtowych. W minionym tygodniu na rynku pojawiło się bardzo dużo niedojrzałej Lepoticy. Z tego względu na Broniszach cena spadla do 1,00 zł/kg. Nie było zainteresowania zupełnie twardymi owocami, a zyskała wtedy (dojrzała) odmiana Kalipso.
Aktualnie ceny ustabilizowały się na poziomie podobnym do stawek proponowanych przez grupy. Większość odmian sprzedaje się na poziomie od 1,50 do 2,00 zł/kg. Jedynie za mniej popularne odmiany jak Shiro czy dawna Jerozolimka można uzyskać wyższe stawki.
W tym roku śliwki raczej nie zostaną na drzewach. Znacznie mniejsza podaż większości owoców, zwiększa popyt na śliwki. Wpływ ma na to także presja zakupowa ze strony przemysłu przetwórczego, któremu wyraźnie brakuje surowców.