Tory kolejowe w miejsce sadu?
W sieci jest coraz więcej informacji o budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ponadto coraz więcej wiemy o innych strategicznych inwestycjach niezbędnych do sprawnego funkcjonowania tego lotniska. W skład tych inwestycji wchodzą między innymi nowe linie kolejowe. Jedna z planowanych nite ma przebiegać w okolicach Grójca. Dla miasta i mieszkańców to bardzo dobra wiadomość, szczególnie, jeśli jedna ze stacji będzie w Grójcu lub jego bliskich okolicach. Wielu jednak zastanawia, jak dokładnie przebiegałyby trasa i czy powstałaby konieczność usuwania sadów? Warto też mieć na uwadze, że najpierw będzie miał miejsce proces wykupu działek…
Spółka Centralny Port Komunikacyjny zaprezentowała, w obecności premiera RP Mateusza Morawieckiego, projekt Strategicznego Studium Lokalizacyjnego. Opracowanie zawiera mapy korytarzy dla nowych linii kolejowych prowadzących z różnych stron Polski do nowego lotniska między Warszawą i Łodzią.
Wewnątrz każdego z przedstawionych dziś korytarzy linii kolejowych zaprezentowane są warianty przebiegu danej linii. – Mają one charakter orientacyjny. Ostateczny przebieg dla każdej z nich będzie zależał m.in. od wyników konsultacji społecznych, badań środowiskowych i szczegółowych uwarunkowań technicznych - WYJAŚNIa MARCIN HORAŁA, PEŁNOMOCNIK RZĄDU DS. CPK.
Strategiczne Studium Lokalizacyjne Centralnego Portu Komunikacyjnego (SSL) to nowy etap procesu planistycznego Programu Kolejowego CPK. Jest to kamień milowy w ramach przygotowań do budowy ponad 1 600 km nowych linii, wchodzących w skład 12 szlaków, z których 10 podstawowych to tzw. szprychy łączące poszczególne regiony kraju z CPK i Warszawą. Przedstawione korytarze będą podstawą dalszych prac studialno-projektowych. SSL zawiera mapy kolejowe, które - po wydrukowaniu - zajmują powierzchnię 70 metrów kwadratowych.
W kwietniu ub. roku podczas konferencji prasowej na stacji Łódź Fabryczna pokazywaliśmy założenia Programu Kolejowego CPK i przyjętą przez rząd nowelizację rozporządzenia zawierającego wykaz linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Dotrzymaliśmy słowa: dziś pokazujemy Polakom Strategiczne Studium Lokalizacyjne dla 10 „szprych” i szczegółowy plan budowy ponad 1600 km nowych linii kolejowych. Centralny Port Komunikacyjny to serce rządowego Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i priorytet tego rządu. Jestem przekonany, ze CPK będzie kołem zamachowym całej polskiej gospodarki -
MÓWIŁ PREMIER RP MATEUSZ MORAWIECKI.
Komentarze