Reforma Wspólnej Polityki Rolnej i duże środki na polskie rolnictwo
Europejski komisarz do spraw rolnictwa – Janusz Wojciechowski poinformował, że Unia przeznaczy więcej pieniędzy na Wspólną Politykę Rolną w latach 2021-2027. Europejskie rolnictwo może liczyć na 26 mld euro więcej, natomiast Polska otrzyma o 3 mld euro więcej, niż zakładała pierwotna propozycja.
Wojciechowski zapewnił także przedstawicieli organizacji unijnych rolników, że nowa strategia „od pola do stołu” ma być bardziej elastyczna, a jej wprowadzenie będzie na bieżąco monitorowane pod kątem skutków jej wdrażania.
10%-towe zmniejszenie powierzchni użytków rolnych poprzez ich odłogowanie, przeznaczenie 20% gruntów na uprawę ekologiczne a także zmniejszenie zużycia nawozów sztucznych i środków ochrony roślin od 40 do 50 % to ciągle jeszcze aktualne założenia unijnej strategii „od pola do stołu, ale teraz rolnicy dowiedzieli się, że efekty tych działań będą w porę skrupulatnie analizowane.
- Jeśli będą straty, to będzie komisja reagowała natychmiast, żeby te straty zostały zniwelowane. Jest taki zapis, że strategia pozwoli na samodzielne podejmowanie pewnych decyzji krajom członkowskim – powiedział na antenie Polskiego Radia Marian Sikora – przewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych a zarazem wiceszef COPY (Komitetu Rolniczych Organizacji Zawodowych.
Jak widać, Komisja Europejska łagodzi swoje stanowisko.
– Po wystąpieniu komisarza widać, że jest otwarty na dyskusję, bo jeżeli byśmy zrobili tak jak w projekcie było to jest zagrożenie, że rolnictwo w Unii Europejskiej byłoby niekonkurencyjne do rolnictwa światowego i rolnictwo europejskie mogłoby się po prostu zwijać – powiedział w audycji Agrofakty, w radiowej Jedynce – Wikotr Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych w AgroFaktach.
To realne zagrożenie, uważa Marian Sikora: – Wchodzi żywność tańsza, gorszej jakości do Europy, umowy handlowe są zawarte, wprowadzamy Zielony Ład a w tych umowach tego nie ma i pan Wojciechowski też to zaznaczył, że będą weryfikowane te umowy, tak żeby nie było, że kosztem ograniczeń wprowadzonych w EU rozwinie się rolnictwo w krajach trzecich.
Zdaniem Wiktora Szmulewicza, sygnały płynące obecnie z Brukseli budzą optymizm:
- Tutaj słychać, ze bez rolników nie będą zrobione żadne ruchy takie, które będą mogły rolnikom zaszkodzić. To budzi nadzieję pewną, że głos rolników pod uwagę będzie brany przy nowej polityce rolnej.
Z informacji przedstawionych przez komisarza Janusza Wojciechowskiego wynika, że nowy budżet Unii Europejskiej na rolnictwo wyniesie 391,5 mld euro, czyli będzie o 26,5 mld euro większy – 3 mld z tej kwoty ma trafić do Polski, łącznie nasi rolnicy mają otrzymać 33, 5 mld euro.
– Dziękujemy rolnikom za bezpieczeństwo żywnościowe i chcemy im zapewnić bezpieczeństwo ekonomiczne. – podsumował Janusz Wojciechowski.
Komentarze
Sypną trochę grosza bo trza dosadzac...
Ktoś jeszcze głodny ziemi?