Biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie
W związku z pracami nad „Krajowym Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej 2021-2027” Związek Sadowników RP zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zawarcie w nim ekoschematu – biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie.
Wniosek pokrywa się z założeniami Zielonego Ładu UE, który mówi o ograniczaniu stosowania chemicznych środków ochrony roślin. W ogrodnictwie pojawia się coraz więcej środków biologicznych pozwalających m.in. na zmniejszanie pozostałości środków ochrony roślin w owocach i warzywach. Niemniej jednak, zachęty finansowe są niezbędne, aby ich zastosowanie stało się powszechne.
Dla Związku Sadowników RP jednym z ważniejszych priorytetów staje się rozwój rolnictwa zrównoważonego. W naszej ocenie to obecnie nie tylko modny trend, ale przyszłość dla dużej części polskiego i europejskiego rolnictwa. Sadownicy zawsze należeli do najbardziej świadomej części polskiego rolnictwa. Obecny trend wśród europejskiego społeczeństwa, a tym samym wśród konsumentów również jest nam doskonale znany. Wiemy, że oczekiwania w zakresie szeroko rozumianego dbania o środowisko, także wobec najbardziej towarowej części ogrodnictwa, są duże i ciągle rosnące. Aby temu sprostać wdrażamy różnego rodzaju certyfikaty i ograniczamy zużycie niektórych preparatów. Wszystko po to, aby konsument miał jeszcze bardziej bezpieczną żywność.
Poniżej odpowiedż MRiRW na pismo ZSRP:
W odpowiedzi na pismo z dnia 20 listopada br. znak: ZSRP/ZG/04/11/20 w sprawie wniosku o zawarcie w Krajowym Planie Strategicznym WPR na lata 2021-2027 ekoschematu – biologiczne środki ochrony roślin w ogrodnictwie, przekazuję co następuje.
Ekoschematy to nowy rodzaj płatności na rzecz środowiska i klimatu, na które zgodnie z aktualną propozycją Rady UE, państwa członkowskie będą zobowiązane do przeznaczenia co najmniej 20% płatności bezpośrednich. Ekoschematy mają za zadanie stworzenie zachęt dla rolników do realizacji korzystnych praktyk dla środowiska i klimatu, a jednocześnie wykreowanie możliwości ukierunkowania wsparcia na przejście na bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku rolnictwo. Ekoschematy będą miały charakter dobrowolnej dla rolników rocznej płatności.
Na obecnym etapie prac nad przygotowaniem Krajowego Planu Strategicznego dla WPR, który będzie obowiązywał w przyszłym okresie programowania w ramach eksochematów rozważa się wdrożenie praktyki: Prowadzenie produkcji roślinnej w systemie Integrowanej Produkcji Roślin. Planuje się, że wsparcie finansowe będą mogły uzyskać podmioty, które będą prowadzić w danym roku uprawy zgodnie z metodyką integrowanej produkcji roślin dla danego rodzaju uprawy. Co będzie potwierdzone certyfikatem Integrowanej Produkcji.
Określone w metodykach integrowanej produkcji sposoby prowadzenia uprawy ograniczają dostępną do stosowania paletę środków ochrony roślin oraz zapewniają racjonalizację wykonywania zabiegów ochronnych, dzięki monitorowaniu agrofagów i stosowaniu metod niechemiczncyh ochrony roślin (metody biologiczne, agrotechniczne). System opiera się także na racjonalnym, uzależnionym od faktycznych potrzeb, nawożeniu roślin. Wydaje się iż wymagania określone w systemie Integrowanej Produkcji Roślin są spójne z ogólnym trendem zmierzającym do dążenia do zrównoważonej produkcji owoców i warzyw.
Jednocześnie uprzejmie informuję, że obecnie trwają intensywne prace nad rozwiązaniami dotyczącymi wsparcia w formie ekoschematów, zostaną one przedstawione w projekcie Krajowego Planu Strategicznego, który w najbliższym czasie zostanie przekazany do konsultacji publicznych.
ODP_ws_propozycji_ekoschematu.pdf
Źródło: polskiesadownictwo.pl
Komentarze