Zbiory jabłek w Mołdawii będą niższe niż zakładano

Według najnowszych szacunków Mołdawskiego Stowarzyszenia Owocowego (Moldova Fruct Association) w 2023 roku zebranych zostanie około 505 tysięcy ton jabłek. Poprzednia prognoza mówiła o 548 tys. ton. Jednak z powodu braku opadów w sierpniu i wrześniu pierwotnie przewidywana ilość nie została osiągnięta – wyjaśnia Iurie Fala z MSO.

„Na dzień 1 listopada 2023 r. przemysł przetwórczy zakupił około 250 tys. ton jabłek. Oczekiwania branży przetwórstwa rosną do 270 tys. ton przetworów jabłek ze zbiorów w 2023 r. Jednocześnie około 50 tys. ton będzie sprzedawanych na świeżo na lokalnym rynku rynek."

Produkcja wydaje się być w tym roku wyższa niż w zeszłym sezonie. Fala podkreśla, że ​​w ostatnim sezonie jabłkowym w Mołdawii panowała duża susza: „Wielkość eksportu zbiorów owoców z 2023 r. w sezonie sprzedażowym 2023/2024 branża szacuje na 185 tys. ton, czyli o około 60 tys. ton więcej niż wyeksportowano z zbiorów owoców w 2022 r., roku, w którym Mołdawia doświadczyła poważnej suszy”.

W miarę trwania wojny na Ukrainie do tradycyjnego regionu WNP wysyła się mniej jabłek. „Wojna na Ukrainie i wprowadzone w sierpniu 2022 r. embargo Federacji Rosyjskiej na import owoców z Mołdawii zmusiły mołdawskich eksporterów jabłek do wzmożenia wysiłków na rzecz rozwoju nowych rynków. Efekty osiągnięte w ciągu tych dwóch lat są już widoczne. W 2021 r. były WNP. krajów, w tym do Rosji, do której trafia 99 proc. jabłek eksportowanych przez Mołdawię. W 2022 r. udział ten spadł do 90 proc., a w pierwszych dziesięciu miesiącach 2023 r. do 85 proc. Nowymi kierunkami eksportu są kraje perskie Zatoki Perskiej, krajów UE, Afryki i Azji Południowo-Wschodniej” – podsumował Fala.

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X