Europejskie jabłka z Polski oraz kiwi z Grecji w Indonezji

„Garden of Europe” - "Ogród Europy" to 3-letnia, dynamiczna kampania promująca europejskie jabłka z Polski oraz kiwi z Grecji na rynku Indonezji, Izraelu oraz Indii. Poprzez różne działania edukacyjne oraz marketingowe będziemy przedstawiali charakterystykę owoców z Europy, które poprzez najwyższe standardy jakości, produkcji oraz bezpieczeństwa stanowią najlepszy wybór dla konsumentów na całym świecie. Beneficjentem kampanii są: Neapoli Agrinio "AS Neapolis" oraz Stowarzyszenie Polskich Dystrybutorów Owoców i Warzyw „Unia Owocowa”.

Pierwszym wydarzeniem inaugurującym kampanię w Indonezji były Targi Agrofood Expo w JCC Senayan w Dżakarcie w dniach 13-15 czerwca 2024 r. Przedstawiciele Stowarzyszeń oraz firm z Polski oraz Grecji przez kilka dni spotykali się z kontrahentami, poznając jak najdokładniej wymagania tego rynku oraz promowali europejskie owoce na targach.

W Indonezji popyt na importowane świeże owoce stale rośnie. W 2020 roku Indonezja zaimportowała świeże produkty o wartości 1,2 miliarda dolarów owoce, a w 2021 r. liczba ta wzrosła do 1,4 miliarda dolarów. Główne kategorie importu to gruszki, jabłka, winogrona i pomarańcze/mandarynki, co łącznie stanowiło około 87% całkowitego importu świeżych owoców.

Indonezyjski rynek jabłek i kiwi pozostaje w dużej mierze zdominowany przez import ze względu na specyficzne warunki klimatyczne potrzebne do uprawy tych owoców. Komercyjna produkcja jabłek rozpoczęła się na tym rynku około 1970 roku, a jej szczyt przypadał na rok 1970 od 1980 do połowy lat 90-tych w Batu, Poncokusumo Malang i Nongko Jajar Pasuruan (Wschodnia Jawa), a następnie porzucona. Wydajność i jakość spadły z powodu nieoptymalnego utrzymania sadów: nieodpowiedniej żyzności gleby, braku odpowiedniej edukacji rolników, starzenia się jabłoni oraz poprzez nasilające się skutki globalnego ocieplenia - problemy ze szkodnikami i chorobami oraz ich zwalczaniem. Jeśli chodzi o kiwi, nie ma dowodów na produkcję.

Popyt rynkowy stwarza zatem dalekosiężne możliwości dla międzynarodowych dostawców owoców poprzez wzmocniony popyt ze strony konsumentów rynku Indonezji. Patrząc na import jabłek i kiwi w Indonezji, najważniejszymi konkurentami są Chiny, USA, Nowa Zelandia oraz Republika Południowej Afryki, jeśli chodzi o jabłka. W przypadku kiwi jest to Nowa Zelandia, Chiny i Chile.

Dziękujemy za wsparcie oraz współpracę Pani Beacie Stoczyńskiej  Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocne Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indonezji w Dżakarcie oraz Zagranicznemu Biurowi Handlowemu PAIH w Dżakarcie podczas pobytu w Indonezji.

Niezwykla ważna jest ta kampania dla europejskich owoców z uwagi na istotną kwestię różnic kulturowych w otwieraniu rynków azjatyckich i bardzo długi proces nawiązywania relacji oraz prowadzenia rozmów handlowych przed rozpoczęciem rzeczywistej współpracy.

image00019 1

image00008

image00006 1

0 02 05 63f6ffc59fa45aa7c4df52c2ae79e08399eb6d91922b93d3b2c48139d9365928 97761d776e7d4660 1

 https://www.facebook.com/PLdiindonesia

https://appleandkiwi.eu/

źródło: Unia Owocowa

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X