Pszczoły wykryją rak płuc u ludzi
Świat natury zadziwia nas swoimi niezwykłymi właściwościami i unikatowymi zachowaniami wielokrotnie, jednak obecne odkrycie amerykańskich naukowców może być przełomem w medycynie. Badania prowadzone na Michigan State University (MSU) potwierdzają niesamowite zdolności pszczół miodnych, które umożliwiają wykrywanie raka płuc u ludzi.
Niesamowite odkrycie amerykańskich naukowców obiegło media, sprowadzając światowy rozgłos na unikatowe zdolności niepozornego gatunku owada, jakim jest pszczoła miodna. Termin niepozorny, jest tu użyty oczywiście w dużym uproszczeniu, bowiem powszechnie wiadomo, że te niewielkie owady stoją u podstaw łańcucha produkcji żywności na całym świecie, a bez ich istnienia, nie przetrwałoby prawie 84% wszystkich znanych roślin.
Opublikowane badania przez zespół badaczy z MSU stanowią efekt monitoringu szeregu reakcji pszczół miodnych na syntetycznie sporządzone mieszanki, mające imitować oddech pacjentów zdrowych oraz chorych na raka płuc. Pszczoły miodne dzięki swym wrażliwym systemom węchowym odbieranym za pomocą antenek mogą w łatwy sposób rozpoznać zapach pacjenta zdrowego oraz chorego. Dzięki obserwacji zmieniających się sygnałów neuronowych w ich mózgach, które naukowcy monitorowali za pomocą specjalnych diod, stwierdzono zależność pomiędzy sygnałami w przypadku wystawienia na oddziaływanie mieszanki syntetycznej imitującej oddech pacjenta chorego oraz zdrowego.
Naukowcy wierzą, że ich odkrycie pozwoli dać początek nowemu sposobowi bezinwazyjnego diagnozowania raka płuc, w którym pacjenci będą musieli jedynie oddychać do specjalnego urządzenia zaopatrzonego w czujnik zaprogramowany zgodnie z pracą mózgu pszczół miodnych. Taka innowacja wprowadziłaby diagnostykę ku nowej erze szybkiego otrzymywania wyników testów, a co za tym idzie, mogłaby przyczynić się do szybszego wprowadzenia ewentualnego leczenia.
Zdolności pszczół miodnych do wykrywania raka płuc są również unikatowe, ze względu na umiejętność rejestrowania ich nawet w najmniejszych ilościach. Zgodnie ze słowami Debajit Saha, adiunkta w Instytucie Ilościowych Nauk i Inżynierii Zdrowia MSU pszczoły są w stanie rozróżnić drobne zmiany w stężeniu substancji chemicznych w mieszanie oddechowej nawet w zakresie części na 1 miliard! Pomimo tego, iż badania amerykańskich naukowców pozostają dopiero na wczesnym etapie, środowiska ekspertów pokładają duże nadzieje na rozwój nieinwazyjnych testów wykrywających nowotwór płuc.