Gala, Fuji i Honeycrisp lekarstwem na kłopoty

Polscy sadownicy przygotowują się wejścia na amerykańskie rynki. Jakie odmiany będziemy tam eksportować? Do jakich przyzwyczajeni są tamtejsi konsumenci?

Red Delicious wiele lat był podstawą amerykańskiego sadownictwa, ale upodobania mieszkańców Nowego Kontynentu powoli się zmieniają. Od pewnego czasu systematycznie wzrasta popularność odmian: Gala, Fuji i Honeycrisp, których uprawa bardziej opłaca się tamtejszym sadownikom. Zmagają się oni się z tymi samymi problemami co nasi producenci: duże nakłady na siłę roboczą, poszukiwanie najlepszych rozwiązań, aby ochronić owoce przed chorobami szkodnikami, przymrozkami, mrozami, suszą, gradem i nadmiernym wzrostem drzew. Im bardzie skomplikowana technologia produkcji tym większe zapotrzebowanie na wykwalifikowaną siłę roboczą do cięcia, przerzedzania i zbioru. Konieczne są wciąż nowe szkolenia i podnoszenie rentowności nasadzeń, zupełnie jak w Polsce.

Nowoczesne sady w USA prowadzone są w systemie wrzecionowym lub superwrzecionowym. Ważna jest w ich przypadku nie tylko liczba pąków na drzewie, ale także ich rozmieszczenie. Większy plon wcale nie oznacza, że sadownikowi będzie się bardziej opłacać produkcja – ograniczają zatem owocowanie w celu poprawy jakości. Wymaganie nawożeniowe określane są w zależności od wielkości spodziewanego plonu, a także od plonu, jaki zebrano w minionym sezonie, czyli ilości składników usuniętych z sadu razem z zerwanymi owocami.

Odmiany to kluczowy czynnik w nowoczesnej uprawie. W 2015 roku dzięki nasadzeniom odmiany Honeycrisp odnotowano wzrost przychodów w gospodarstwach o 17,3%.

Od 2014 roku pojawiają się sady prowadzone są w systemie V z odmian Royal Red Honeycrisp, a w przyszłości także Premier Honeycrisp, Fuji i Gala Finkler.

Źródło: fruitgrowersnews.com

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Guest 2016-04-27 05:52
Większy plon wcale nie oznacza, że sadownikowi będzie się bardziej opłacać produkcja – ograniczają zatem owocowanie w celu poprawy jakości.


koniec cytatu...zupelnie odwrotnie niz w polsce ...u nas trzba wszystkie zastoiska ,tereny mrozowe obasdzic i 100 t z ha wyviagnac

teraz mamy 3,8 mln i nie mamy co z tym zrobic...za 3 lata bedzie 5...co wtedy???
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X