Sektor owocowy w Chile notuje poważne spadki w produkcji i eksporcie
Według organizacji Fedefruta zrzeszającej firmy z sektora owocowego w Chile kontraktów na zakup owoców będzie około 4% mniej owoców niż przed rokiem. Trend spadkowy pokazuje ogólną tendencję do mniejszej produkcji i eksportu owoców w tym południowo-amerykańskim kraju. Na pewno jednym z czynników, które przyczyniły się do tak znaczącego spadku były bardzo silne mrozy, które dosłownie zniszczyły całe plantacje owoców szczególnie w środkowej i północnej części kraju.
Eksport owoców w Chile od 2013 roku spadł o 13.6%. Jak prognozuje Fedefruta w bieżącym sezonie całkowity eksport owoców z Chile wyniesie 2.338 milionów ton czyli najmniejszy wolumen od 2006 roku. Jeśli chodzi o ilość wyeksportowanych owoców nastąpiło cofnięcie się Chile o dziesięć lat pomimo dużego wzrostu produkcji borówki, wiśni oraz różnych odmian orzechów. Dwie kategorie owoców jabłka i winogrona, które stanową 16% całego eksportu owoców z Chile prawdopodobnie zmniejszą swój wolumen o 10.8% w przypadku jabłek i 7.7% w przypadku winogron czyli do 670.000 i 850.000 ton w 2016 r. Jeżeli te przewidywania się spełnią będzie to oznaczało, że borówki przesuną się na pierwsze miejsce wyprzedzając jabłka w wartości eksportu z Chile - 545 mln $, wzrost o 35 mln$. Inne owoce zanotują znaczące spadki w eksporcie: gruszki 13%, a orzechy włoskie 12,1%.
Jedyną pozytywną informację jaką można podać jeśli chodzi o eksport owoców z Chile to wzrost sprzedaży owoców cytrusowych w tym roku, który prognozuje się na 4%. Także narodowy owoc Chile awokado zanotuje wzrost o 22.2% osiągając wolumen 110.000 wyeksportowanych owoców głównie jednak z powodu bardziej korzystnych cen na ten owoc na rynkach światowych.
W związku z mokrą wiosną duże partie owoców z Chile mogą także nie nadawać się pod względem jakości do sprzedaży na rynki zagraniczne.
Komentarze