Ukraina i Serbia oczekują udanego sezonu w handlu jabłkami

 

 

Wygranymi w tym sezonie będą ci, którym wiosenne przymrozki nie poczyniły większych strat. Jak się okazuje, na duże zyski mogą liczyć przede wszystkim producenci z Ukrainy i Serbii. Jak podaje portal freshplaza.com,  Ukraina importuje jabłka głównie z Polski, a jako że nasze zbiory będą dużo mniejsze, konkurencja między polskimi i ukraińskimi jabłkami osłabnie. 

"Polska, która jest głównym dostawcą importowanych jabłek na Ukrainę, zbierze w tym roku tylko 2,8 miliona ton jabłek, czyli o 35% mniej niż w poprzednim sezonie. W Rosji, która pozostaje głównym konsumentem europejskich  i ukraińskich jabłek, zbiór w 2017 wyniesie 1,1 mln ton wobec 1,7 mln z poprzedniego sezonu” – powiedziała dla portalu freshplaza.com Tatiana Getman z Info-Shuvar.

"Ogólnie spodziewamy się, że konkurencja z polskimi jabłkami znacznie osłabnie w tym roku. Od kwietnia 2018 r. ukraińskie jabłka będą kosztowały co najmniej o 18% więcej niż w poprzednim sezonie, a jednak eksport pozostanie na tym samym poziomie, a nawet nieco wzrośnie" – dodał Oleksandr Horev, szef APK-Inform.

Na Ukrainie odnotuje się co prawda pewną obniżkę w zbiorach, ale nie przekroczy ona 10%. Zbiór Gali wyniesie prawdopodobnie 91 tys. ton, co w porównaniu z rokiem 2016 oznacza, że będzie mniejszy o 8%. Jeśli jednak spojrzymy na perspektywę 3-letnią, okazuje się, że ogół produkcji tej odmiany i tak wzrósł o 28%.

Podobnie jest z Golden Deliciousem, bo chociaż w tym roku będzie go mniej o 12%, czyli  379 tys. ton w porównaniu z poprzednim sezonem, to średnia produkcja w ciągu ostatnich 3 lat wzrosła o 25%. To samo dotyczy Jonagolda – czyli o 8%  mniej w tym roku (198 tys. ton), ale w ciągu ostatnich kilku lat wzrost o 27%.

 

Także Serbia jest nielicznym z krajów, których przymrozki nie dotknęły.

Szacuje się, że produkcja jabłek wyniesie w tym kraju około 400 000 ton, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. Oczekuje się około 98 000 ton Golden Deliciousa i 59 000 ton Granny Smitha.

 

Także na Białorusi starty niewielkie. Tamtejsi sadownicy zbiorą o 19 % jabłek mniej niż w roku 2016, czyli 125 tys. ton.  

 

Źródło: freshplaza.com

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X