Tureckie czereśnie podbijają chiński rynek
Turcja w tym sezonie znacząco zwiększyła swoją obecność na chińskim rynku czereśni. Od początku tego roku do 13 lipca eksport tureckich czereśni do Chin i Hongkongu wzrósł półtorakrotnie do 8 mln dolarów, co oznacza wzrost o ponad 50 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Chiński rynek stał się szóstym co do wielkości rynkiem zbytu dla tureckich czereśni.
Ogólnie w tym okresie Turcja wyeksportowała na rynki światowe już ponad 70 000 ton czereśni o łącznej wartości 190 milionów dolarów. I tym samym utrzymała wielkośćeksportu na poziomie z zeszłego roku. Firma Alanar, która jest wiodącym producentem i eksporterem czereśni z Turcji jest zadowolona z wyników, chociaż w niektórych przypadkach musiała konkurować z dostawcami czereśni z USA, jednak od początku sezonu dostaw popyt ze strony chińskich nabywców jest wyjątkowo duży.
Turcja jest trzecim co do wielkości eksporterem czereśni na świecie, rocznie eksportuje 60 000-80 000 ton owoców. Z kolei Chiny i Hongkong są pierwszym i drugim co do wielkości importerem czereśni na świecie, a łączna wielkość importu w tych krajach waha się od 180 000 ton do 380 000 ton, w zależności od sezonu.
W 2019 roku Turcji udało się zdobyć dostęp do rynków w Hongkongu i Chinach. Eksport w pierwszym kierunku wzrósł o 83% do 876 ton, a bezpośrednie dostawy do Chin sięgnęły 884 ton, chociaż wcześniej Turcja praktycznie nie eksportowała czereśni bezpośrednio na rynek chiński. W ubiegłym roku to Niemcy, Rosja i Irak były głównymi kierunkami eksportu czereśni z Turcji.
Jeśli chodzi o Chiny i Hongkong, to Chile i USA nadal zajmują kluczowe pozycje wśród dostawców czereśni, chociaż w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił znaczny wzrost dostaw z innych krajów. Przypomnijmy, że oprócz Turcji rynek chiński stosunkowo niedawno odkryli dostawcy z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Ukrainy.
Źródło: fruitnet.com
Komentarze
Produkt wysoko przetworzony,wzbogacony technologiczny cud...