Mniej owoców, mniej wapnia
Konferencja sadownicza, której tematem przewodnim było „Metody poprawy trwałości przechowalniczej jabłek" odbyła się 7 września 2011 roku w Choceniu. Profesor Tomala potwierdził obawy sadowników, że najbliższy sezon przechowalniczy może być trudny i będzie wymagał intensywniejszych kontroli zgromadzonych w chłodniach jabłek. Wynika to głównie z faktu słabszego zaopatrzenia jabłek w wapń, a przyczyn tego zjawiska jest kilka.
Przede wszystkim jabłka z drzew słabo plonujących odznaczają się zawsze niższą zawartością wapnia niż z drzew dobrze plonujących - większe owoce to efekt rozcieńczenia i konkurencja o wapń między pędami a zawiązkami. Intensywnie rosnące pędy zawsze wygrywają konkurencję z owocami o wapń. Wiele owoców, szczególnie na drzewach Ligola osiągnęło w tym roku rekordową wagę i z powodu efektu rozcieńczenia wapnia nie będą nadawały się do dłuższego przechowywania.
Sadownicy, obawiając się zbyt intensywnego wzrostu wegetatywnego podejmowali wprawdzie różne działania, aby w sytuacji małego plonu, wyhamować silny wzrost pędów – w większości sadów przeprowadzone było więc podcinanie korzeni, niektórzy opryskali wybrane odmiany preparatem Regalis. Niestety nie w każdym przypadku zabiegi te były wystarczające, po długotrwałej wiosennej suszy, w lipcu i sierpniu pogoda była bardzo deszczowa i nie sprzyjała kumulacji wapnia w owocach.
Ponadto - owoce po przymrozkach mają mało nasion (lub nawet wcale), co również rzutuje na ich gorsze zaopatrzenie w wapń. Są więc uzasadnione obawy sadowników o dobre przechowywanie takich owoców. Ponadto- zawartość wapnia w jabłkach zmniejsza się wraz ze zwiększeniem odległości od ziemi – jabłka z wierzchołkowych części koron odznaczają się zawsze niższą zawartością wapnia, wcześniej osiągają dojrzałość zbiorczą i częściej ulegają gorzkiej plamistości i rozpadom miąższu ( roztwór soli wapnia podawanej dolistnie kilka razy w sezonie wysycha szybciej, co zmniejsza absorpcję wapnia przez owoce), niż owoce z niższych partii. A w niektórych kwaterach jabłka zachowały się tylko właśnie w częściach wierzchołkowych koron, bo te niżej przemarzły.
O niskiej zawartości wapna w jabłkach świadczyć może pośrednio występowanie szklistości miąższu, jakie stwierdzono w bieżącym sezonie na odmianie Szampion, takie jabłka również przechowują się krócej i są mało trwałe w obrocie handlowym. Ponadto trzeba pamiętać, że w przypadku odmian Szampion, Pinova, Idared, Jonagold na podkladce M 26 należało specjalnie troszczyć się o dobre zaopatrzenie w wapń – z jednej strony są to wrażliwe odmiany a z drugiej owoce z drzew na tej podkładce są gorzej zaopatrzone w Ca.
Autorka: Barbara Błaszczyńska, KPODR