W jakiej formie podać wapń na obecnym etapie? Mateusz Nowacki

 

 

Komórki zawiązków rosną i powiększają swoją objętość. Aby nie rozcieńczyły się zbyt bardzo, co później może zaskutkować gorszą jakością, należy jak najwcześniej rozpocząć dokarmianie dolistne wapniem. Na co zwrócić uwagę? O poradę poprosiliśmy specjalistę ds. sadownictwa Timac Agro, Mateusza Nowackiego.

– W nawożeniu dolistnym wapniem należy pamiętać, aby w całości pokryć skórkę owoców, ponieważ to przez nią wnika składnik. W tym momencie wzrostu, już po opadzie czerwcowym, z racji na silną konkurencję między wzrastającymi pędami a zawiązkami, wapń pobierany z gleby przez system korzeniowy transportowany jest  w większości do części zdrewniałych rośliny oraz liści – mówi Pan Nowacki.

Specjalista zwraca uwagę, że bardzo ważnym jest, abyśmy ten wapń dostarczali wraz ze wzrostem komórek, by nie uległy one zbytniemu rozcieńczeniu. – Komórki namnażały się w wyniku podziałów mniej więcej do momentu opadu czerwcowego.  Od tej pory nie będzie ich już przybywać,  będą one rosły i zwiększały swoją objętość.  Proces ten będzie intensywny, dlatego też warto podać wapń jak najszybciej, aby komórki nie rozcieńczyły się za bardzo, co może zaskutkować późniejszymi chorobami fizjologicznymi – radzi.

– Jeśli chodzi o formę podania, według mnie w tych pierwszych tygodniach po opadzie czerwcowym, należy stosować najbardziej bezpieczne nawozy. Może być to zarówno forma aminokwasowa z algami morskimi (np. Elite) czy mrówczan wapnia. Ważne, aby nawóz był dobrej jakości i szybko się wchłaniał – mówi.

Jeśli chodzi o chlorek, najlepiej podać go w drugiej części sezonu, czyli w sierpniu, wrześniu, ponieważ wtedy będzie bezpieczny. Gdybyśmy zastosowali go teraz, bylibyśmy narażeni na poparzenie owoców. Poza tym, chlorek wapnia nie ma aż tak dużej skuteczności, jeśli chodzi o wchłanianie. –Warto pamiętać, że dobrym pomysłem jest dodawanie do niego prostych form aminokwasowych, np. Aminosol, aby wspomóc odżywianie rośliny wapniem. Także saletra wapniowa nie wchłania się zbyt dobrze i nie spełni dobrze swojego zadania w tym momencie – wyjaśnia. 

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Ochrona jabłek przed chorobami przechowalniczymi cz. I

Sadownicy polują

X