Ochrona sadu jabłoniowego - okres bezlistny
Szkodniki jabłoni wymagające zwalczania w okresie wczesnej wiosny to przede wszystkim przędziorek owocowiec, mszyce i kwieciaki.
W kwaterach, w których po wykonaniu wczesnowiosennych lustracji stwierdzono duże złoża jaj przędziorka owocowca, należy rozważyć wykonanie opryskiwania preparatem olejowym. Optymalnym terminem na jego przeprowadzenie jest okres bez przymrozków, z ciepłą pogodą w ciągu dnia, kiedy obserwuje się początek wylęgania larw z jaj. Należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniego odstępu czasowego pomiędzy zastosowaniem oleju a wybranymi fungicydami.
Mszyce wylęgają się już w okresie nabrzmiewania i pękania pąków. Ważne jest, aby nie spóźniać się z pierwszymi zabiegami, które powinny być przeprowadzane zaraz po stwierdzeniu liczebności przekraczającej próg zagrożenia. Pierwsze lustracje należy wykonać od ukazywania się pierwszych liści (należy przejrzeć po 20 pąków z 10 drzew). Po przekroczeniu progu zagrożenia (10 pąków z mszycami w próbie 200) konieczne są zabiegi zwalczające. Jeśli lustracje nie są wykonywane, łatwo jest „przegapić” pierwsze kolonie. Spóźnione zabiegi na duże populacje mszyc wykazują na ogół gorszą skuteczność, a w przypadku mszycy jabłoniowo-babkowej może to spowodować nawet deformację zawiązków. W praktyce mszyce wymagają zwalczania nawet 2 x przed kwitnieniem – pierwszy raz w fazie mysiego uszka/zielonego pąka (drugi bezpośrednio przed kwitnieniem lub zaraz po kwitnieniu).
W tym roku, w kwaterach, gdzie zapowiada się słabe kwitnienie i w których w minionym roku zaobserwowano charakterystyczne uszkodzenia kwiatów, konieczne mogą okazać się również zabiegi przeciwko kwieciakowi jabłkowcowi. Terminy zwalczania są takie jak w przypadku kwieciaka jabłkowca na gruszach. Wybór jednego z zarejestrowanych pyretroidów czy chloronikotynyli pozwoli na jednoczesne zwalczenie obok kwieciaka również mszyc.
Mączniak jabłoni
Nigdy nie wiadomo, czy pogoda będzie sprzyjała mączniakowi jabłoni, więc konieczne jest wykonywanie zabiegów zapobiegawczych już od mysiego ucha/początek zielonego pąka, szczególnie na wrażliwych odmianach (Idared, Cortland, Paulared, Lodel). W okresie wczesnej wiosny warto korzystać z preparatów siarkowych – Mikrothiol 80 WG, Thiovit Jet czy Siarkol Ekstra 80 WP 7,5 kg/ha (unikać temperatury > 25 st. C, wówczas zabieg wykonać wieczorem). W warunkach sprzyjających chorobie (ciepło i sucho) można zaplanować 3-4 opryskiwania opryskiwania, powtarzane co 4-5-6 dni (trzeba pokrywać systematycznie nowe przyrosty). Te zabiegi bardzo skutecznie ograniczają również pordzewiacza jabłoniowego.
Od pojawiania się pierwszych liści z objawami mączniaka – te porażone warto wycinać w ciągu całego sezonu wegetacyjnego (jednak najistotniejsze dla ograniczenia choroby jest usuwanie ich najpóźniej do fazy różowego pąka). Jest to cenne uzupełnienie ochrony chemicznej.
Parch jabłoni
W celu ochrony przed pierwszymi infekcjami (komunikaty o dojrzałości zarodników workowych, faza ukazywania się zielonej tkanki młodych listków, zapowiedzi deszczu), zaleca się przed wystąpieniem opadów wykonać zabieg ochronny produktami miedziowymi. Są one z reguły wystarczające do ochrony przed pierwszymi infekcjami przez zarodniki workowe a jednocześnie ograniczają przed zarazą ogniową i chorobami kory i drewna. W sadach na podkładce M.9 warto też dokładnie opryskiwać również podstawę pni (tam skierować dysze).
Jeśli zrobi się chłodniej i wegetacja nie będzie postępowała szybko, można wykonać zabieg z użyciem środków miedziowych ponownie, po 7–10 dniach (zależnie od przebiegu pogody). W miarę dojrzewania kolejnych zarodników workowych i rozwoju młodej, podatnej tkanki liścia, do preparatów miedziowych należy dodać lub zastosować solo jeden z fungicydów kontaktowych np. dithianon: Delan 700 WG lub Ventop 350 SC. W przypadku zagrożenia opadami deszczu i w ciepłych okresach, odstępy pomiędzy zabiegami fungicydami w 1. połowie kwietnia nie powinny były dłuższe niż 4-5 dni.