Komunikat sadowniczy Zbigniew Marek, Jak pobierać próby glebowe
Badania gleby to podstawa racjonalnego odżywiania. – Pamiętajmy, że sypiąc nawozy możemy poprawić stan odżywienia roślin, ale jeśli jest ono zbędne, to poprzez nadmierne nawożenie możemy sobie zaszkodzić, chociażby przez to, że zachwiejemy stosunki pomiędzy konkretnymi pierwiastkami – wyjaśnia Zbigniew Marek. Jak poprawnie pobrać glebę do badań? Jaki rodzaj badań wybrać? Zapraszamy do obejrzenia:
Komentarze
oczywiście chodzi o to, że w latach 80 analiza gleby w PASIE MURAWY miała większe niż dziś znaczenie
oczywiście- ma Pan rację.
Można pobierać też próby z pasa murawy i wtedy trzeba je zebrać oddzielnie. Ale w dzisiejszych czasach, kiedy nasze sady składają się coraz częściej z wyłącznie drzewek na podkładkach karłowych, a więc o wiele bardziej "skąpym" systemie korzeniowym - pobór z pasa herbicydowego wydaje się być wystarczający. Zwłaszcza, że większość nawozów podajemy niemal wyłącznie w linię drzew, w dodatku sady są nawadniane - co też w pewien sposób "rozleniwia" i zmniejsza system korzeniowy.
W latach 80 w naszych sadach dominowały podkładki półkarłowe i sady były rzadko nawadniane - wówczas analiza gleby miała większe znaczenie.
Panie Andrzeju - bardzo sobie cenię Pana komentarze - są kulturalne i rzeczowe- bardzo za nie dziękuję.
Wiem, że moje filmy nie są doskonałe i niemal zawsze chciałbym w nich coś poprawić. W przypadku tego filmu wydaje mi się, że ważne byłoby dopowiedzenie, że dobrze byłoby, gdyby w danym gospodarstwie próbki glebowe pobierała jedna osoba - każdy ma swoje "fanaberie", schematy i popełnia jakieś błędy - jeśli więc chcemy porównywać próbki - warto, aby były pobierane w ten sam sposób (z tymi samymi błędami :) ). Wówczas możemy obserwować zmiany w naszej glebie - i to jest cenne.
Jeszcze raz dziękuję za komentarz i pozdrawiam - autor.