W tym roku znacznie mniej wiśni, moreli i brzoskwiń na Ukrainie
W nocy z 12/13 kwietnia w Melitopolu, w obwodzie zaporowskim temperatura spadła do -4 stopni C. Podobna sytuacja miała miejsce tydzień temu, wtedy to przymrozki dotknęły głównie wczesne odmiany wiśni, teraz ucierpiały odmiany późniejsze.
Zazwyczaj spadki temperatury w tym czasie nie są tak dotkliwe dla wiśni i innych owoców pestkowych, ale w tym roku zima była wyjątkowo ciepła, więc pękanie pąków rozpoczęło się wcześniej niż zwykle. Sytuację pogorszył fakt, że południowy region Ukrainy ucierpiał z powodu silnej suszy, a nie wszystkie sady są wyposażone w system nawadniania. W związku z tym w sadach czereśniowych, brzoskwiniowych, morelowych i innych owoców pestkowych, w których drzewa były narażone na niedobór wilgoci, szkody były znaczące. Według wstępnych szacunków, znacznie spadnie plon owoców odmian późnych, a owoców odmian wczesnych, ze względu na zniszczenia mrozowe, może nie być wcale.
W centralnych regionach Ukrainy, zanotowano jeszcze większe spadki temperatury. Jednak tam kwitnienie zaczyna się nieco później. Dlatego uszkodzenie późnych odmian nie jest tak dotkliwe. Ale wczesne odmiany, według wstępnych ustaleń, są całkowicie spisane na straty, podobnie jak w regionie południowym.
Wszystko wskazuje na to, że w tym roku ceny wiśni, moreli, brzoskwiń i nektaryn na Ukrainie będą wysokie, a import ze względu na sytuację z pandemią może być utrudniony i kosztowny.
Źródło: Eastfruit; fot. pixabay
Komentarze
Podpisuję się pod tym obiema rękami...towaru nie zabraknie
Tragedia jednego gospodarstwa nie ma wpływu na globalny rynek...lepiej módl się by było kim to zebrać i miał kto to kupic