Sprzedaż zagraniczna jabłek przebiega w wolnym tempie

Z danych WAPA wynika, że zapasy jabłek w Polsce na początku maja wynosiły 398 tys. t i były wyższe aż o 144% r/r. W okresie grudzień-kwiecień sez. 2020/21 upłynniono w kraju 75% zapasów wobec 86% przed rokiem. Zapasy jabłek w pozostałych krajach UE poza Polską były niższe o 4,9% r/r. - czytamy w analizie przygotowanej przez Bank Polski.

WYSOKIE ZAPASY JABŁEK

Według GUS w 2021 straty w uprawach drzew i krzewów owocowych wskutek wiosennych przymrozków wystąpiły jedynie lokalnie (w latach 2019-2020 przymrozki były czynnikiem, który w znaczącym stopniu przyczynił się do niskiej produkcji owoców w Polsce). Dodatkowo drzewa i krzewy owocowe po tegorocznej zimie były w zadowalającej kondycji, a zagrożenie suszą rolniczą jest również mniejsze niż w latach poprzednich. Zwiększa to prawdopodobieństwo realizacji scenariusza wyższych r/r zbiorów w kraju. Czynnikiem negatywnym dla produkcji jest opóźnienie wegetacji, nadmierne opady deszczu, skrócony okres kwitnienia oraz niskie temperatury w 2q21.

NISKI EKPORT SOKU JABŁKOWEGO

Pandemia spowodowała istotny wzrost zakupów produktów uznawanych za zdrowe, w tym jabłek. W obecnym sezonie efekt ten jest już zdecydowanie mniejszy. Światowy handel jabłkami w 1q21 zmalał o 14% r/r wobec spadku produkcji o 4,6% r/r w 2020. 

Według GUS w 4q20-1q21 polski eksport jabłek wzrósł o 3,3% r/r. Z uwagi na spadek cen, wartość sprzedaży jabłek w analogicznym okresie zmalała o 5,5% r/r. Największy wpływ na tempo eksportu ma przede wszystkim niższa o blisko 20% r/r sprzedaż jabłek na Białoruś. Popyt na rynkach wschodnich jest niski – USDA przewiduje, że konsumpcja jabłek w Rosji i na Białorusi w sez. 2020/21 zmaleje odpowiednio o 11,0% r/r i 6,7% r/r (za USDA).

Zdecydowanie gorzej radzi sobie polski eksport zagęszczonego soku jabłkowego. W 3q20-1q21 obniżył się aż o 36% r/r, mimo wzrostu krajowej produkcji soków (+3,8% r/r; firmy średnie i duże). Główne przyczyny to spadek popytu w USA (-82% r/r) wobec wzrostu zbiorów jabłek w tym kraju oraz brexit (spadek do Wlk. Bryt. o 54% r/r). Eksport do Niemiec spadł o 24% r/r.

CENY JABŁEK POD PRESJĄ WYSOKIEJ PODAŻY

Ceny jabłek utrzymują się na relatywnie niskim poziomie. W maju przeciętna cena skupu ukształtowała się 48% poniżej wysokiego poziomu przed rokiem i 1% poniżej poziomu ze stycznia. Ceny koncentratu soku jabłkowego w maju były niższe o 16% r/r (za IHS Markit). Opóźnienie wegetacji, powoduje, że ceny truskawek w maju były zdecydowanie wyższe niż przed rokiem. Na rynku w Broniszach wzrosły przeciętnie o 17 % r/r, niemniej w połowie czerwca ceny były już zbliżone do tych sprzed roku.

PERSPEKTYWY 2H21

Brak doniesień o startach przymrozkowych oraz dane GUS o przezimowaniu pozawalają wstępnie zakładać wzrost krajowej produkcji owoców w 2021. Oznaczać to może presję na wzrost produkcji i obniżki cen. Niska dynamika eksportu koncentratu soku jabłkowego stwarza warunki do wzrostu jego zapasów na początku sez. 2021/22, która wspierać może scenariusz obniżek cen jabłek w przetwórstwie.

Źródło: pekaobp.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

Zacznijmy zarabiać na jabłkach

Zarabiasz więcej niż twój pracownik?

Sprzedaj gruszki nim przypłyną te z Argentyny

Sadownicy polują

X