Jędrność

Końcówka stycznia, jedni zaczynają otwierać kontrole, inni jeszcze sprzedają jabłka ze zwykłej chłodni. Na rynku można sobie wybierać między jabłkami z KA a NA. Jednak standardowo, nieważne czy owoce z kontroli czy nie, mamy problem z jędrnością, z korkiem. Nieważne czy był 1-MCP czy nie i tak jędrność jest niska. Piszę o normie, o zjawisku powszechnym, jednak to nie jest tak, że każdy ma z tym problem. Są bardzo dobre partie owoców, naprawdę twarde. Jednak normą jest brak jędrności.

Naprawdę ciężko mi to zrozumieć. Tyle się o tym pisze, mówi, doradcy trąbią na okrągło o zabiegach wapniem. Jest to jeden z tańszych nawozów. Naprawdę ilość zabiegów ma znaczenie. Sam produkuję jabłka i wiem, że nasze gleby są ubogie w wapń przyswajalny, ale ile kosztuje tona tego nawozu z wapniem przyswajalnym? To są naprawdę niewielkie pieniądze. Również zabiegi dolistne są tanie, w porównaniu z innymi nawozami to wręcz groszowe sumy. Nie rozumiem takiej formy oszczędności. Z jednej strony produkujemy jabłko na deser a z drugiej oszczędzamy na najważniejszym kryterium jakim jest jędrność owocu. To po co to całe pryskanie? Przecież na przemysł biorą jabłka i z parchem pierwotnym, wtórniakiem, po zwójce i bez koloru. Akceptują też GPP a nawet jędrności nie sprawdzają.

No i teraz dochodzimy do clue. W ogłoszeniu o zakupie owoców jest "brak GPP", połowa dzwoniących pytani: Panie, a co to to GPP?  Może jednak znaczna część z naszego środowiska nie jest takimi profesjonalistami za jakich się uważa? Jak rozmawiam o wapniu odżywczym i jego braku, to każdy się zarzeka o corocznym wapniowaniu sadu, najdalej co dwa lata, "Panie, my to wapnujemy regularnie, mamy dobre pH". Podobnie jest z opryskami dolistnymi, każdy twierdzi, że je robi. Jednak rzadko który sadownik przekracza te 10 zabiegów a już naprawdę niewielu potrafi podać łączną ilość podanego wapnia (albo jego ekwiwalent nawozowy).

Na stronie Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii jest taki kalkulator do obliczania dawek wapnia z nawozów oraz łącznej dawki wapnia podanej na akr sadu. Narzędzie to również wskaże potrzebną ilość wapnia dla naszej odmiany. Oczywiście to tylko narzędzie, ze swej prostoty niedoskonałe, bo znaczenie też ma ilość zabiegów, odstępy czasowe między nimi i ich regularność. Do tego dochodzi również kwestia pogody w sezonie, rozkładu opadów, upałów i.... uszkodzeń zimowych. Wiosną wszyscy donosili o stratach w Jonagoldach, o przemarznięciu podstawy pąka. Każdy, kto ma odrobinę wiedzy o produkcji, rozumie rolę podstawy pąka w odżywianiu owocu. Jeśli wszyscy jęczeli o ich przemarznięciu, to dlaczego tak niewielu producentów zadbało o zwiększenie ilości zabiegów dolistnych?

Sezon sezonowi nie jest równy, tak jak nie da się pryskać schematycznie parcha (bo albo pada, albo nie pada), tak nie da się schematycznie nawozić owoców. Trzeba reagować na bieżąco i zwiększać ilość zabiegów dolistnych, jeśli istnieje ryzyko zmniejszenia pobierania wapnia z gleby. Jak widać nie jest to oczywiste dla całej branży. Jeśli faktycznie nie stać kogoś na produkcję deserową, to może faktycznie lepiej produkować ten przemysł? Dziś i tak połowa z tych jabłek wyląduje na bdf-ach, przemysł dobrze płaci, więc chyba koszty uda się odzyskać. Jednak czy w biznesie chodzi o wychodzenie na zero czy o zarabianie?

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #9 Daniel 2022-01-27 10:45
nie ma sensu.
sam robiłem kiedyś od 12 do nawet 16 zabiegów ,,wapnowania dolistnego''
koniec końców brałem cenę taką samą jak gumofilce co ani razu nie robili nawet raz nawet chlorkiem wapnia.
więc po co. klient chce tanio zeżreć. towar z jakością tylko na export.
Cytować
+8 #8 liczydło 2022-01-21 10:45
Cytuję Piotr:
Tak dla handlowców liczy się tylko cena zakupu ...jak dla ciebie liczy się tylko cena sprzedaży......oć mądrość odkryl


Cena sprzedaży = koszt produkcji+ marża

Co ty teczkowy kupiec bez żadnego zaplecza możesz wiedzieć o kosztach
Cytować
+8 #7 Guest 2022-01-21 10:44
Cytuję Piotr:
No pewnie.....dopłacić za zabiegi od parcha i wogole 50tys rocznie do ha za to że sie rolnikiem jest


Produkujesz coś czy tylko leczysz swoje kompleksy???
Cytować
+4 #6 prof karaś 2022-01-21 10:43
Zaczynam w kwitnienie nano Ca 3 zabiegi.
Następne 3 zabiegi dobrymi "firmowymi"nawozami.
Następnie przechodzę na proste sole zwiększając dawkę od 5 kg do 15.

Nie wykonuje zabiegów przy wilgotność poniżej 60% i temp powyżej 23stopni

Nie mam kłopotów z Gpp w sezonach przymrozkowych lub po ostrej zimie.
Cytować
0 #5 Jacek Pruszkowski 2022-01-20 20:06
Pragnę nieśmiało zauważyć, że w niektórych warunkach pogodowych, które w okresie letnim zdarzają się w naszym kraju bader często, wchłanianie wapnia dostarczanego poprzez nawożenie dolistne jest całkowicie zahamowane. Nie będę wyręczał tu najmądrzejszych doradców i specjalistów bo to właśnie oni powinni uczyć tych na których zarabiają niemałe pieniądze. Kiedyś nas o tym uczono, kiedy, w jakiej postaci, w jakiej temperaturze i wilgotności powietrza Ca jest wchłaniane przez rośliny . Teraz wmawia się schematy, no bo chłop określona ilość pieniędzy na nawozy dolistne wydać musi. To jego bezdyskusyjny obowiązek. Jeśli tego nie zrobi wszyscy starają mu się wmówić , że jest idiotą. A prawda jest taka, że problem niestosowania nawozów dolistnych, szczególnie wapniowych, nie istnieje gdyż praktycznie wszyscy robimy to od lat. Problemem jest nieumiejętne stosowanie Ca, od czego powinniśmy zacząć naszą edukację.
Cytować
0 #4 Marcin 2022-01-20 19:32
Ilość zabiegów nie koniecznie mówi nam o ilości przyswajalnego wapnia jakiego podaliśmy. Są też odmiany bardzo wrażliwe na brak magnezu i tu też może być problem.
Ale nie martwmy się przecież tym ,są badania przyswajalności. Może powstanie więcej technologii z nano 3 generacji i nie będzie problemu z dostarczeniem Ca jabłkom według handlowców.
Cytować
-16 #3 Piotr 2022-01-20 17:24
Tak dla handlowców liczy się tylko cena zakupu ...jak dla ciebie liczy się tylko cena sprzedaży......oć mądrość odkryl
Cytować
-19 #2 Piotr 2022-01-20 17:23
No pewnie.....dopłacić za zabiegi od parcha i wogole 50tys rocznie do ha za to że sie rolnikiem jest
Cytować
+24 #1 prof karaś 2022-01-20 16:36
Robię ok 15 zabiegów Ca w sezonie i nikt niestety nie chce mi dopłacić za to.

Dla handlowców liczy się tylko cena zakupu
Cytować

Powiązane artykuły

Bez wapnia nie będzie sukcesów

Po kwitnieniu jabłoni – czas na wapń

Jakość jabłek zależy od wapnia

Sadownicy polują

X