Mikrociągniki z dofinansowaniem
Zakup mikrociągnika wraz z osprzętem towarzyszącym w ramach unijnego finansowania oferowanego przez ARiMR można łatwo uzasadnić.
Odpowiednio doposażone mikrociągniki spisują się znakomicie nie tylko w transporcie, ale również w pracach porządkowych w obrębie gospodarstwa, koszeniu użytków zielonych, rekultywacji odłogów i nieużytków, a nawet przy zabiegach ochronnych roślin. Gama produktów obejmuje nie tylko znane wielofunkcyjne pługi, ale także mulczery rotacyjne i bijakowe, przyczepy z wywrotem skrzyni, szczotki aktywne (zamiatarki), maszyny zbierające nieczystości i opryskiwacze.
Aby dobrze uzasadnić wniosek o dofinansowanie zakupu sprzętu do gospodarstwa, zacznijmy od dokładnego zapoznania się z dokumentami, którymi kierują się urzędnicy. Pracownikom ARiMR w ocenie planowanych przez rolników inwestycji pomaga ekspertyza Instytutu Budownictwa Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie (obecnie: Instytut Technologiczno-Produkcyjny). IBMER na zmówienie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przygotował ekspertyzę Zasady doboru maszyn rolniczych. Kryteria oceny racjonalności doboru oraz wykorzystania wybranych maszyn i urządzeń rolniczych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW 2007-2013) (Warszawa, 2008) pod kątem działania Modernizacja gospodarstw rolnych, której celem jest właściwa ocena zakresu rzeczowo-finansowego składanych wniosków przez pracowników ARiMR. Dokument jest podstawą do uznania planowanych inwestycji za racjonalne. W przypadku oceny negatywnej na etapie weryfikacji merytorycznej wniosku stanowi on dla wnioskodawców podstawę do odwołania się od decyzji OR ARiMR.
Przyczepa
Zalecenia autorów ekspertyzy IBMER wskazują, że zakup przyczepy wraz z mikrociągnikiem nie będzie stanowił problemu na etapie uzasadniania racjonalności inwestycji. Praktyka oceny projektów przez pracowników ARiMR pokazuje do tej pory jednoznacznie, że zakup przyczep nigdy nie był kwestionowany i nie wymagał dodatkowych wyjaśnień ze strony wnioskodawcy.
Opryskiwacz
Ekspertyza IBMER rozróżnia dwa typy opryskiwaczy: polowe i sadownicze. Dla opryskiwaczy polowych autorzy za minimalny areał uzasadniający zakup przyjmują 27 ha. Przy większych areałach preferowane są duże opryskiwacze obsługiwane przez konwencjonalne ciągniki o znacznej mocy. Przy uzasadnianiu takiej inwestycji należy wziąć pod uwagę argumenty podobne do sugerowanych przy uzasadnianiu zakupu samego mikrociągnika: szybkość reakcji na zmieniające się warunki pogodowe, zwiększenie elastyczności parku maszynowego, przy niższych kosztach inwestycyjnych, możliwość skrócenia czasu wykonywania zabiegów poprzez dodatkowy sprzęt (mikrociągnik + opryskiwacz), większą dokładność małych zestawów maszynowych, większą zwrotność w przypadku małych lub nieregularnych działek, a także większą dostępność do obszarów o trudnym dojeździe lub innych czynnikach topograficznych (przeszkody, drogi itp.)
Z praktyki oceny merytorycznej przez ARiMR wniosków o dofinansowanie inwestycji wynika, że zakup opryskiwaczy w zasadzie nigdy nie podlega kwestionowaniu jako zasadny.
Zakup mikrociągnika z opryskiwaczem do uprawy sadu czy plantacji wieloletnich z racji małych gabarytów, prędkości pojazdu, zwrotności i łatwiejszego dostępu do trudno dostępnych powierzchni należy uznać generalnie za uzasadniony. W sadownictwie dominują małe ciągniki konwencjonalne z osprzętem, dla których mikrociągnik z maszynami towarzyszącymi stanowi uzasadnioną alternatywę.
Kosiarka rotacyjna i bijakowa
W ekspertyzie IBMER znajdziemy podział kosiarek na bębnowe (górnonapędowe) oraz dyskowe (dolnonapędowe). Według autorów minimalnym areałem uzasadniającym zakup kosiarki jest 11 ha.nZ praktyki oceny merytorycznej składanych do ARiMR wniosków o dofinansowanie inwestycji wynika, że zakup kosiarek w zasadzie nigdy nie podlega kwestionowaniu jako zasadny. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, iż pracownik ARiMR dokonujący oceny może zwrócić uwagę na dysproporcję pomiędzy kosztami zakupu mikrociągnika z kosiarką, a zakupu samej kosiarki do posiadanego już w gospodarstwie ciągnika.
Zamiatarka z pojemnikiem
Z uwagi na to, iż ekspertyza IBMER nie wspomina o tego typu urządzeniu, w uzasadnianiu potrzeby inwestycji w przedmiotowy sprzęt należy sięgnąć do zapisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa dotyczącego działania Modernizacja gospodarstw rolnych (Dz.U. 2007 nr 193 poz. 1397 z późn. zm.), które w par. 9. ust. 1 określa zakres kosztów kwalifikowanych do objęcia wsparciem.
Inwestycja powinna zostać uznana za dopuszczalną do sfinansowania, o ile uzasadnienie zakupu pochłaniacza będzie mieścić się we wspomnianej definicji Rozporządzenia. Higiena produkcji zwierzęcej jest jednym z podstawowych wymogów, które muszą spełniać gospodarstwa rolne w UE, dlatego zakup urządzeń zapewniających spełnianie tych standardów nigdy nie był kwestionowany przez oceniających wnioski pracowników ARiMR.
Warto również wiedzieć, że w wyjaśnieniach dla ARiMR należy podkreślać głównie takie zalety użytkowania mikrociągnika, jak:
• mobilność,
• szybkość przemieszczania się wpływającą na wydajność pracy,
• własności techniczne pozwalające na użytkowanie w bardzo trudnym terenie,
• gabaryty pozwalające na użytkowanie w miejscach niedostępnych dla ciągnika konwencjonalnego,
• nieskomplikowaną obsługę,
• ekonomikę użytkowania (w tym wypadku należy być przygotowanym do uzasadnienia w oparciu o dane z uwzględnieniem warunków danego gospodarstwa),
• niskie koszty zakupu w porównaniu z ciągnikiem konwencjonalnym,
• relatywnie niski koszt zakupu urządzeń peryferyjnych,
• coraz szersza gama urządzeń dodatkowych .
Źródło: www.wpr.pl
Komentarze