Rośnie popularność samozbiorów
Najbardziej popularne są wizyty na plantacjach owoców jagodowych. Jemy ich coraz więcej i rośnie też nasza ciekawość na temat tego, jak są uprawiane. Spośród wszystkich polskich superowoców najczęściej widzieliśmy, jak uprawiane są truskawki (61%) i maliny (51%). Za klasykę uważamy porzeczki (43%) i agrest (42%). Odkrywamy zaś borówkę wysoką, aronię, rokitnik (8%) i minikiwi (6%). Od kilku lat najwięcej osób przyciągają plantacje jagody kamczackiej. Już 10% Polaków widziało jak się ją uprawia. Wyniki przedsezonowego sondażu komentuje Agata Zadrożna, ekspert Kantar.
Pochodzenie ma znaczenie. W obliczu pandemii i wojny jeszcze mocniej czujemy, że to, co polskie jest nam bliskie. To też kwestia powrotu do dzieciństwa, do dawnych smaków, do tego co się jadło w domu, do tradycji. Jest to też taki popandemiczny, ogromny, głód naturalność i potrzeba dbania o siebie. Wiele trendów, które prowadzą do tego samego wniosku, że warto pokazywać ludziom, skąd się bierze ich jedzenie - mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
Jeśli chodzi o owoce jagodowe, Polacy najczęściej deklarują, że widzieli w naturze jak uprawiane są truskawki. Ich uprawę na plantacji lub w ogrodzie widziało 61% badanych, tj. 19,7 mln osób.
Połowa badanych widziała uprawy malin (51%, 16,5 mln).
Pierwszą trójkę najpopularniejszych gatunków owoców jagodowych zamyka czerwona porzeczka, której uprawę widziało 43%, czyli 13,9 mln Polaków.
Za klasykę uważać możemy gatunki uprawiane w Polsce o wielu pokoleń. Krzewy agrestu i czarnej porzeczki zna odpowiednio 42% i 41% Polaków, tj. 13,6 mln i ponad 13,2 mln osób. Wśród klasyki znanej przez ponad 10 mln osób są jeszcze jeżyny (33%, 10,7 mln).
Wielkim hitem ostatnich lat jest borówka wysoka. Nie dziwi nas już, że jej krzewy mają wysokość dorosłego człowieka. Plantacje borówki widział już co trzeci Polak (30%, 9,7 mln osób).
Status aronii potwierdza co czwarty Polak. Znajomość jej uprawy deklaruje bowiem 23%, tj. 7,4 mln osób. Dalej jest już jagoda kamczacka (10%).
Od kilku lat najwięcej osób przyciągają plantacje jagody kamczackiej. Już 3,2 mln Polaków widziało jak się ją uprawia.
Na kolejnych miejscach rokitnik (8%) oraz minikiwi (6%).
Sezon zbiorów owoców jagodowych obfituje w okazje do odwiedzenia plantacji. Zapraszają plantatorzy truskawek, agrestu, malin, a samozbiory borówki doczekały się nawet swojej nazwy, to Borówkobrania.
Od lat do najpopularniejszych należą plantacje jagody kamczackiej. W tym roku popularną kamczatkę zbierać można na 14 plantacjach w 8 województwach.
Trwa organizowana już po raz trzeci akcja "Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej". Plantatorzy łączą siły by promować smak kamczatki. Główną atrakcją jest możliwość samodzielnego zbioru owoców i zakupu przetworów bezpośrednio na plantacjach.
Te badania wpisują się w szerszy trend. Jako konsumenci chcemy wiedzieć skąd się bierze nasze jedzenie. W sklepie wszystko jest zapakowane, albo w plastik, albo wsadzone do lodówki. Nie wiemy co to w praktyce znaczy, skąd to się wzięło, jak było uprawiane czy hodowane, nie wiemy nawet z jakiego jest kraju?- mówi Agata Zadrożna, ekspert Kantar Public.
- Mieliśmy w tym badaniu bardzo dużo gatunków. Jagoda kamczacka już jest na wysokim poziomie. Co dziesiąty badany widział jak jest uprawiana – dodaje Zadrożna.
Tylko 10% Polaków nie widziało uprawy żadnego z popularnych gatunków owoców i warzyw.
Jeśli chodzi o warzywa, to Polacy najczęściej widzieli w naturze, jak rosną pomidory (68%). W następnej kolejności wymieniane są: ziemniaki (66%), ogórki (65%) oraz marchew (65%). Najmniejszy odsetek ankietowanych wskazał na szparagi (18%) oraz bakłażany (13%).
Spośród wszystkich owoców Polacy najczęściej widzieli, jak uprawiane są jabłka i truskawki (63 i 61%). Połowa badanych (51%) widziała uprawy malin oraz gruszek i wie jak rosną te owoce. W zestawieniu najpopularniejszych jest cała sztafeta owoców jagodowych.
- Paleta owoców jagodowych jest naprawdę bogata. Przed nami kilka miesięcy, kiedy możemy korzystać z tych dobrodziejstw natury. Mamy znakomity klimat i tradycje produkcji. Polska to jeden z liderów w produkcji owoców jagodowych. Jesteśmy numerem jeden w produkcji czarnej porzeczki, jagody kamczackiej, jednym z większych producentów truskawek i malin, największym na świecie producentem aronii. Pamiętajmy, że świeże owoce jagodowe w Polsce możemy jeść przez co najmniej 7 miesięcy w roku. Pamiętajmy także, że czerwiec to doskonały moment, żeby odwiedzić plantacji jagody kamczackiej oraz plantacje truskawek - mówi Tomasz Werner, Redaktor Naczelny „Jagodnik”.
Mapa akcji "Czerwiec na plantacjach jagody kamczackiej"
źródło: polskiesuperowoce.pl
Komentarze