Ważne zmiany dla rolników. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 23 maja 2024 r. o zmianie ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027. Celem nowelizacji ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 jest wdrożenie na lata 2024–2027 nowych form wsparcia w ramach płatności bezpośrednich, takich jak płatności dla małych gospodarstw oraz nowy ekoschemat – Grunty wyłączone z produkcji.
Płatności do gruntów wyłączonych z produkcji będą przyznawane do powierzchni gruntów ornych będących w posiadaniu rolnika, na których nie jest prowadzona produkcja rolna, położonych na obszarze zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów. Te płatności będą przyznawane do nie więcej niż 4 % powierzchni gruntów ornych posiadanych przez rolnika na podstawie tytułu prawnego w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tych płatności.
Natomiast płatności dla małych gospodarstw będą przyznawane rolnikowi, jeżeli łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha, oraz użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie tej płatności, wynosi nie więcej niż 5 ha.
Wysokość stawki płatności dla małych gospodarstw była ustalona na takim samym poziomie, jak stawka płatności dla małych gospodarstw w 2023 r., tj. 225 euro/ha, maksymalnie 1125 euro/gospodarstwo.
W ustawie ustanowiono także podstawę dla ministra właściwego do spraw rozwoju wsi do wydania dwóch aktów wykonawczych, a także przepisy przejściowe, z powodu rozpoczętego naboru wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich za 2024 r. Ustawa ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Komentarze
Zdaniem NIK, tak rozumiany podatek inflacyjny może określać koszt ponoszony przez społeczeństwo w związku z podwyżkami cen.
NIK we wnioskach z analizy wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej wskazała, że koszty związane z "podatkiem inflacyjnym", choć ogromne, były mniejsze niż w 2022 r. Wtedy wyniosły 150,7 mld zł.