
Szansa dla polskich sadowników
W dniu 13 marca 2025 roku doszło do spotkania między ministrem rolnictwa i rozwoju wsi Czesławem Siekierskim a ministrem żywności, rolnictwa i przemysłu lekkiego Mongolii Enkhbayarem Jadambą. Rozmowy koncentrowały się na perspektywach rozwoju dwustronnych relacji w sektorze rolnictwa oraz handlu rolno-spożywczego.
Spotkanie odbyło się w ramach oficjalnej wizyty prezydenta Mongolii Khurelsukha Ukhnaa w Polsce. Podczas tej wizyty, przywódcy obu krajów podpisali plan działań na rzecz wszechstronnego partnerstwa między Rzecząpospolitą Polską a Mongolią na lata 2025-2030, który obejmuje również współpracę w sektorze rolnym.
Polskie jabłka królują w mongolskim eksporcie rolno-spożywczym. Jak wynika z danych, eksport produktów rolno-spożywczych z Polski do Mongolii osiągnął w 2024 roku wartość 43,7 mln euro, co stanowi znaczący wzrost o 18 proc. w porównaniu z rokiem 2023. Co istotne, produkty rolno-spożywcze stanowią największą część polskiego eksportu do Mongolii.
Szczególnie dużym zainteresowaniem mongolskich konsumentów cieszą się polskie jabłka, które w 2024 roku stanowiły aż 26 proc. wartości całego eksportu produktów rolno-spożywczych. Oprócz jabłek, Polska eksportuje również przetwory owocowe i warzywne, wody mineralne oraz wyroby czekoladowe i inne produkty zawierające kakao.
Minister Czesław Siekierski podkreślił, że Polska może odgrywać rolę kraju wspierającego relacje Mongolii z Unią Europejską. Zadeklarował również gotowość współpracy instytutów badawczych nadzorowanych przez MRiRW z ich mongolskimi odpowiednikami.
Przedstawiciele polskiej branży spożywczej obecni na spotkaniu zauważyli, że polskie produkty, w tym jabłka i przetwory owocowo-warzywne, są już popularne na rynku mongolskim. Wśród potencjalnych towarów eksportowych wymieniono również drób i wieprzowinę.
Minister Enkhbayar Jadamba ze strony mongolskiej zwrócił uwagę na niewykorzystany potencjał polsko-mongolskiej współpracy gospodarczej. Mongolia jest zainteresowana przede wszystkim pozyskaniem wiedzy w zakresie technologii rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego. Wyraził również gotowość współpracy w budowie całorocznych szklarni oraz imporcie krów mlecznych i mięsnych.
Podsumowując, wymiana handlowa artykułami rolno-spożywczymi między Polską a Mongolią charakteryzuje się dodatnim saldem dla Polski. Silna pozycja polskich owoców, zwłaszcza jabłek, na mongolskim rynku jest niezaprzeczalna i stanowi ważny element tego handlu. Obie strony wyrażają zainteresowanie dalszym rozwojem współpracy, co stwarza perspektywy na umocnienie pozycji polskich produktów, w tym owoców i ich przetworów, na rynku mongolskim.
Komentarze
Nie bądźcie śmieszni że tam zrobicie handel. Przy ich rozwoju.
Kraj 5x większy od Polski a ludzi tyle co w Warszawie i Krakowie
Ogromny rynek zbytu i z pewnością zamożny bo hodowla jaków to opłacalny biznes