Sadownicy chcą uproszczeń w zatrudnianiu cudzoziemców
Przepisy w zatrudnianiu cudzoziemców wciąż przysparzają problemów. Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki terenami Rady Powiatu Rawskiego proponuje wprowadzenie nowego rodzaju umowy zatrudniania obcokrajowców do prac sezonowych oraz zryczałtowaną opłatę 12 zł za dzień pracy w zakresie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jakie problemy?
Przepisy dotyczące zasad pobytu, zatrudniania i ubezpieczania cudzoziemców nadal są bardzo skomplikowane, a trudności w pełnym ich zrozumieniu skutkują karami finansowymi wynikającymi z kontroli Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy. Rolnicy podczas spotkania zorganizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Rawie Mazowieckiej zgłosili najbardziej palące problemy.
Przede wszystkim mówi się o rezygnacji z obowiązku wpisywania dokładnej daty rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca ze względu na trudność w określeniu terminu zbioru. Wiza, którą otrzymuje cudzoziemiec powinna upoważniać go do przyjazdu i podjęcia pracy przez 180 dni w czasie wyznaczonym przez pracodawcę. Jako że rodzaj zawartej między stronami umowy związany jest z zróżnicowaną składką na ubezpieczenie, należy zastanowić się nad wprowadzeniem zryczałtowanej opłaty w zakresie składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.
Propozycje
Komisja zaproponowała, aby rolnik miał prawo wyboru, co do formy zawartej umowy: umowa o pracę, zlecenie, dzieło. Rozwiązaniem może być także nowy rodzaj umowy – umowa zatrudniania cudzoziemców do prac sezonowych. Rolnik zobowiązany byłby uiszczać opłatę 12 zł za każdy dzień pracy cudzoziemca. Kwota miałaby być niepodzielna i niezależna od godzin pracy w danym dniu. Przykładowo, rolnik za 22 dni pracy cudzoziemca, musiałby zapłacić 264zł (22 dni x 12 zł). Opłatę odprowadzałby do wskazanej instytucji.
Źródło: ZSRP