Sytuacja lubelskich sadowników jest dramatyczna – APEL do Rządu
Lubelskie oddziały Związku Sadowników RP poparte przez Sejmik Województwa Lubelskiego składają apel do Rządu RP, w którym to zwracają uwagę na dramatyczną i pogarszającą się sytuację rolników, a zwłaszcza sadowników, których uprawy zostały zniszczone w fali przymrozków wiosną tego roku. Starty są ogromne i wynoszą od 50 do 100 % upraw i plantacji.
– Szczególnie niepokoi nas sytuacja rolników i sadowników gospodarujących na terenie województwa lubelskiego (głównie w powiatach opolskim i kraśnickim) (…). Już teraz wiadomo, ze uzyskane zbiory nie pokryją kosztów produkcji, a do wielu rodzin, pozostawionych bez środków do życia i możliwości utrzymania plantacji we właściwym stanie, zajrzy bieda – czytamy w piśmie skierowanym do Rządu.
Największym zaniedbaniem było zwlekanie z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach, która weszła w życie dopiero 1 kwietnia 2017 roku, a więc w obliczu najgorszej fali przymrozków. W rezultacie rolnicy nie mogli zawierać umów przed 29 kwietnia. – Wysoce niepokoi i napawa zdumieniem fakt, że mimo zabezpieczonych w budżecie Państwa 900 mln na wypłatę ubezpieczeń, zawarto umowy z firmami ubezpieczeniowymi na kwotę zaledwie 350 mln zł! – dowiadujemy się.
Sejmik Województwa Lubelskiego zwraca się do Rządu RP o:
- Wypłatę godziwych stawek pomocy na poziomie 2 tys, zł do hektara ze środków budżetu państwa, które zaoszczędzono, bo nie wykorzystano całej kwoty na dopłaty do ubezpieczeń
- Nieumniejszenie stawek pomocy dla upraw nieubezpieczonych, bo umów nie można było zawierać
- Wprowadzenie zmian w systemie ubezpieczeń i uczynienie ich powszechnymi
- Zaoferowanie dodatkowej pomocy dla najsłabszych
- Wprowadzenie wydłużonego okresu karencji dla kredytobiorców
Komentarze
LEHMAN BROTHERS tez sie zwinał...drugi najwiekszy inwestycyjny bank swiata....
wszystko zwinie sia jak dywan...takie sa prawa ekonomii
ludzie pogielo was?????jak komus biznes nie idzie to go zwija i szuka roboty....tak to wyglada w realnym swiecie...
A NAM PRODUCENTOM CIAGLE MALO....co ma powiedziec przyslowiowa kasjerka z biedronki????????