Ukraińców chętnych do pracy coraz więcej? Co na to sadownicy?
Dziennik Gazeta Prawna informuje, że do końca października b.r. wydano 1,5 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom ze Wschodu. Od stycznia wejdą nowe przepisy i za oświadczenia trzeba będzie płacić – 30 zł za sztukę, dlatego bardzo możliwe, że składanie wniosków jeszcze bardziej przyspieszy i finalnie, do końca roku, może osiągnie poziom od 1,8 do 2,0 mln sztuk.
W ubiegłym roku oświadczeń o powierzeniu pracy zarejestrowano mniej, bo 1,3 mln z czego 1,26 mln dla pracowników z Ukrainy. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tylko około 60 proc. oświadczeń jest faktycznie wykorzystywanych. Tendencja wzrostowa zauważana jest również w liczbie osób, które otrzymują zezwolenie na pracę. Do połowy roku wydano takich zezwoleń 108 tys., a w całym ubiegłym roku było ich 121 tys. – informuje DGP.
Chociaż ogólna liczba oświadczeń rośnie, nie widać tendencji wzrostowej w liczbie pracowników chętnych do pracy w gospodarstwach. Przeciwnie, latem daje się we znaki deficyt pracowników sezonowych. Ukraińcy nie chcą pracować w polu.
– W tym momencie miałem zazwyczaj około 50 pracowników zrywających jabłka, teraz mam dwóch. Dobrze, że jabłek jest mniej, bo zostałyby na drzewach – mówił nam sadownik z okolic Błędowa we wrześniu. Problem z dostępnością siły roboczej sadownicy określają jako duży, a jeszcze trudniej znaleźć pracownika może być w przyszłym sezonie, o ile produkcja dopisze.
Czy nowe przepisy mają szansę zmienić sytuację?
Tylko do końca grudnia 2017 r. możliwe będzie zarejestrowanie - na starych zasadach - oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy obywatelowi jednego z 6 państw (Republiki Armenii, Republiki Białorusi, Republiki Gruzji, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Ukrainy) przewidujących pracę cudzoziemca nie dłużej niż do końca 2018 r. (na okres do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy).
Do końca 2018 r. praca cudzoziemca będzie mogła być wykonywana na podstawie oświadczeń zarejestrowanych przez PUP w 2017 r.
Najważniejsze zmiany:
Wprowadzony zostanie nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Będzie ono wydawane przez starostę. Oznacza to bliskość urzędu i szybsze procedowanie, niż w przypadku zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodę.
Cudzoziemiec będzie mógł wykonywać pracę sezonową przez 9 miesięcy w roku kalendarzowym.
Wpłata w przypadku zezwoleń na pracę sezonową wynosi (30zł) .
Ustawa uwzględnia także sytuację cudzoziemców, którzy wjeżdżają na terytorium Polski w ramach ruchu bezwizowego (na okres do 90 dni w ciągu 180 dni). W przypadku wjazdu w celu wykonywania pracy sezonowej, możliwe będzie wystąpienie już na terenie naszego kraju przez cudzoziemca z wnioskiem do wojewody o zezwolenie na pobyt czasowy w celu pracy sezonowej, co w powiązaniu z zezwoleniem na pracę sezonową umożliwi kontynuację pracy cudzoziemca do czasu wykorzystania 9 miesięcy w danym roku kalendarzowym przewidzianych na prace sezonowe.
Inne zmiany mają na celu uszczelnienie procedury związanej z wykonywaniem pracy krótkoterminowej (do 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy) na podstawie oświadczeń zarejestrowanych przez powiatowy urząd pracy. Przy czym procedura, wzorowana na obowiązującej, jest oparta na solidniejszych podstawach prawnych i zawiera mechanizmy zabezpieczające przed nadużyciami, tj. możliwość odmowy wpisu do ewidencji oświadczeń (w drodze decyzji zaskarżalnej do ministra właściwego ds. pracy) i obowiązek informacyjny o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca. Wprowadzona będzie odpłatność, choć w niewielkiej kwocie (30zł).
Wprowadzono również rozwiązania ułatwiające kontynuację współpracy z cudzoziemcem po okresie pracy na podstawie oświadczenia i zachęcające do zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Jeśli pracodawca zatrudniający cudzoziemca na podstawie oświadczenia będzie chciał kontynuować tę współpracę, to praca wykonywana po złożeniu wniosku w czasie oczekiwania na decyzję wojewody ws. zezwolenia na pracę będzie uznawana za legalną. Pozwoli to na nieprzerwane zatrudnienie u danego pracodawcy, niezależnie od okresu trwania procedury.
Ponadto, wprowadza się zasadę, że wysokość miesięcznego wynagrodzenia cudzoziemca wykonywującego pracę na podstawie „klasycznego” zezwolenia na pracę nie może być niższa niż wysokość minimalnego wynagrodzenia (także w przypadku pracy na podstawie umów cywilnoprawnych).
Ustawa rozszerza obowiązek zawierania umowy na piśmie, na wszystkich cudzoziemców, także tych zwolnionych z obowiązku posiadania zezwolenia na pracę. Wprowadza się także obowiązek przedstawienia wcześniej cudzoziemcowi tłumaczenia tej umowy na język dla niego zrozumiały.
Źródło: mpips, DziennikGazetaPrawna
Komentarze
ale nei w sadownictwie....
wola mniej zarobic na sortowni lub w firmach niz tyrac w polu