Pierwsze oznaki pękania pąków!
W wielu lokalizacjach można już obserwować pierwsze oznaki pękania pąków. Łuski na pąkach rozchylają się w między innymi w okolicach Rawy Mazowieckiej (gdzie na kwaterze odmiany Ligol wykonaliśmy zdjęcia), ale także chociażby Warki i Grójca na odmianach Ligol, Golden Delicious i Szampion.
Z pól zniknął już śnieg i szykuje się ocieplenie (niestety, wstępne prognozy przewidują, że deszczowa aura na razie będzie nam często towarzyszyć).
Niemniej, należałoby się zastanowić nad zastosowaniem nawozów azotowych w sadach. W zależności od przebiegu warunków atmosferycznych do kwitnienia pozostało około 5-6 tygodni, a azot jest podstawowym czynnikiem warunkującym jakość kwitnienia i nie powinno go zabraknąć drzewom. Co prawda początkowo roślina korzysta będzie ze składników zgromadzonych w poprzednim sezonie, ale może okazać się, że zapasy są zbyt małe.
Saletrę amonową należy podać odpowiednio wcześniej, aby azot miał czas na przeniknięcie przez glebę do systemu korzeniowego drzew. Saletrę amonową powinniśmy podać na przełomie pękania pąków i zielonego pąka. Saletrę wapniową można podać późnej, ponieważ szybciej się rozpuszcza (około 3 tygodni przed kwitnieniem). Przy czym warto nadmienić, że roślina może pobierać składniki pokarmowe z gleby dopiero, kiedy ta nagrzeje się do temperatury 12–15 st. C.
Nie należy opóźniać podania azotu, ze względu na wilgotność gleby – musimy wiedzieć, że po kwitnieniu wilgotność zazwyczaj jest na niższym poziomie niż wczesną wiosną, co może utrudniać pobranie azotu przez roślinę. Przemiany azotu będą trwały dużej i roślina będzie musiała dłużej czekać na możliwość pobrania tego składnika.
Komentarze
pobudka andrzeju ...mamu dzis