Biologiczne zwalczanie owocówki jabłkóweczki
Walka biologiczna z owocówką może być równie skuteczna jak ochrona chemiczna
Rezygnacja z użycia standardowych preparatów chemicznych w zwalczaniu owocówki jabłkóweczki i zastąpienie ich w trosce o faunę pożyteczną preparatami biologicznymi jest możliwa i stosowana przez coraz liczniejsza grupę sadowników. Komplementarne stosowanie ochrony biologicznej z preparatami chemicznymi pozwala zmniejszyć liczbę pozostałości ś.o.r. w plonie, co jest istotne dla potencjalnych kupców i konsumentów. Preparatem biologicznym, który sadownicy mogą zastosować do walki z owocówką jabłkóweczką jest Carpovirusine Super SC, produkt znany i dostępny na polskim rynku od kilku lat, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności.
Carpovirusine Super jest preparatem o działaniu żołądkowym, zawiera 1 x 1013 jednostek wirusa CpGV (Cydia pomonella granulovirus). Wirus jest połykany przez larwy owocówki, która ginie w wyniku zakażenia ogólnoustrojowego. Wystarczą dwie cząsteczki wirusa, aby zainfekować młodą larwę. Niezwykle istotny jest fakt, że larwy przestają żerować w krótkim czasie po infekcji. Ponieważ wiele larw pobiera cząstki wirusa przegryzając osłonkę jaja w trakcie wylęgu, część z nich ginie zanim rozpocznie żerowanie. Pozostałe larwy pobierają wirusa w momencie rozpoczęcia żerowania na zawiązku, ale uszkodzenia skórki powstałe w ten sposób szybko się zabliźniają i nie wpływają na jakość owocu. Eliminacja owocówki na tak wczesnym stadium larwalnym pozwala na pełną ochronę sadu.
Optymalnym terminem stosowania środka jest faza poprzedzająca wylęganie się larw owocówki jabłkóweczki z jaj tzw. stadium czarnej główki. Stadium to przypada około 10 dni po zaobserwowanym maksimum lotów szkodnika. Carpovirusine Super jest równie skuteczny jak standardowe preparaty chemiczne stosowane w ochronie jabłoni przed owocówką jabłkóweczką. Podobnie jak w przypadku preparatów chemicznych warunkiem wysokiej skuteczności preparatu jest wykonanie zabiegu w zalecanym terminie co najłatwiej osiągnąć samodzielnie i systematycznie monitorując dynamikę lotów szkodnika w sadzie. Warto zauważyć, że kilkuletnie obserwacje pokazały, że średnia efektywność zabiegu w kolejnych latach jest wyższa w kwaterach opryskiwanych Carpovirusine w porównaniu do kwater opryskiwanych standardowymi preparatami chemicznymi. Wynika to m.in. ze zdolności wirusa granulozy do naturalnego rozprzestrzeniania się w populacji szkodnika co dodatkowo wspomaga zabiegi w kolejnych latach. Jedynie w sadach zaniedbanych, gdzie presja szkodnika jest bardzo silna (powyżej 5% uszkodzonych owoców w poprzednim roku) oraz bardzo rozciągniętych w czasie lotów owocówki skuteczność Carpovirusine może być niższa. W warunkach silnej presji szkodnika zaleca się zastosowanie Carpovirusine Super tylko do zwalczania larw II pokolenia natomiast w trakcie występowania I pokolenia zalecane jest zastosowanie jednego ze standardowych preparatów. Taka technologia pozwala uzyskać rezultaty zbliżone do osiągniętych po dwukrotnym zastosowaniu preparatu standardowego. W sadach, w których populacja owocówki utrzymuje się na niższym poziomie można zastosować Carpovirusine Super do zwalczania larw obu pokoleń. Preparat pozostaje aktywny na roślinie przez 10-12 dni. Gdy loty szkodnika przedłużają się na skutek nietypowego przebiegu pogody może zaistnieć konieczność powtórzenia zabiegu. Dlatego trzeba jeszcze raz podkreślić jak ważne jest samodzielne monitorowanie wylotów szkodnika w sadzie za pomocą pułapek feromonowych.
Carpovirusine Super jest odporny na zmywanie do 20 mm opadu podobnie jak inne insektycydy. W przypadku wystąpienia gwałtownych opadów bezpośrednio po zabiegu zalecane jest jego powtórzenie. Carpovirusine Super jest dopuszczony do stosowania w sadach z IPO oraz ekologicznych. Dodatkowo preparat wykazuje wysoką skuteczność w zwalczaniu larw owocówki jabłkóweczki ras odpornych na insektycydy z różnych grup chemicznych. W badaniach laboratoryjnych wykazano, że larwy owocówki pochodzące z populacji odpornych na standardowe preparaty chemiczne(regulatory wzrostu i rozwoju, pyretroidy i fosforoorganiczne) są wrażliwe na Carpovirusine. Szczególnie warto polecić zastosowanie oprysku w pasach brzeżnych chronionej w ten sposób kwatery, a także w małych kwaterach o nietypowym kształcie. Preparat posiada 1 dniowy okres karencji i idealnie wpisuje się w strategię ochrony sadów ograniczającą poziom pozostałości w owocach.
Komentarze