Minister apeluje o większe środki na de minimis

 

Minister Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczył wczoraj w posiedzeniu rady ministrów rolnictwa Unii Europejskiej, której głównymi tematami były: sytuacja na rynkach rolnych oraz finansowanie przyszłej polityki rolnej.

Omawiając sytuację na rynkach rolnych polski minister podkreślił, że obecny rok był bardzo trudny dla polskich rolników z powodu wystąpienia suszy, która dotknęła nie tylko producentów upraw rolnych, ale także gospodarstwa zajmujące się produkcją zwierzęcą. Skierowana pomoc dla rolników pochodzi m.in. z instrumentu pomocy państwa, w tym pomocy de minimis.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zaapelował do Komisarza Hogana o pilne zwiększenie limitów krajowych na pomoc de minimis by można było zrealizować wsparcie dla rolników w niezbędnym zakresie.

W odpowiedzi na ten wniosek, który został poparty przez Łotwę, Komisarz Hogan poinformował, że Komisja Europejska finalizuje prace nad propozycją w zakresie tej pomocy i będzie ona niedługo przedłożona Radzie.

− Niezbędna jest ochrona unijnego rynku przed nadmiernym importem zbóż, w szczególności kukurydzy oraz gryki zza wschodniej granicy, w tym z Rosji i Ukrainy − stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa. Dodał również, że import ten ma niekorzystny wpływ na prowadzenie działalności rolnej w Polsce, w szczególności w regionach przygranicznych.

Na rynku wieprzowiny od września br. utrzymuje się w Polsce spadek ceny skupu świń. W październiku cena była o ponad 9% niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. W sytuacji rosnących cen pasz, oznacza to pogorszenie opłacalności produkcji trzody. Inne państwa członkowskie również zwróciły uwagę na trudną sytuację na rynku wieprzowiny wskazując na potrzebę jego monitorowania oraz rozważenia instrumentów wsparcia. 

Minister Ardanowski podkreślił, że obecna sytuacja na rynku owoców i warzyw, w szczególności na rynku jabłek jest bardzo trudna i wymaga podjęcia szybkich działań ze strony Komisji. Aktualnie ceny jabłek kierowanych do przetworzenia są o 88% niższe, a jabłek deserowych o 62% niższe w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku. Sprzyjająca pogoda spowodowała rekordowe zbiory tych owoców, które mogą być o 37% wyższe w stosunku do roku ubiegłego.

Na problem niskich cen na rynku jabłek w UE zwrócili uwagę także inni ministrowie wskazując Komisji, że nadal jest nieuregulowany eksport jabłek i gruszek z UE do USA.

W wystąpieniu dotyczącym przyszłego modelu WPR minister Ardanowski wskazał, że chociaż Polska popiera większą subsydiarność w nowym modelu wdrażania WPR to wskazuje na zbyt duże obciążenia administracyjne oraz niepewność finansową zawartą w propozycji KE.

Polska krytycznie ocenia wyznaczanie rocznych celów pośrednich i powiązanie rozliczania rocznego wydatków z realizacją tych celów.

Odnosząc się do propozycji rezerwy rolnej na wypadek kryzysów, minister podkreślił, że w sytuacji polskich, rozdrobnionych gospodarstw rolnych, otrzymujących niesatysfakcjonujący poziom dopłat bezpośrednich, trudno godzić się na stosowanie dyscypliny finansowej w stosunku do gospodarstw otrzymujących poniżej 2 tys. euro rocznie i zabierać im, i tak niewielkie pieniądze.

W zakresie wsparcia rynków rolnych po 2020 r. minister podkreślił potrzebę utrzymania instrumentów siatki bezpieczeństwa w przyszłej WPR.

− Istotne jest, aby w przyszłości zastosowanie dostępnych instrumentów w przypadku kryzysów na rynku było szybkie i efektywne. Możliwość uruchamiania instrumentów rynkowych powinna wynikać wprost z przepisów prawa, a nie uznaniowości KE − powiedział minister Ardanowski .

Konieczne są też działania wzmacniające siłę przetargową rolników, ale także przeciwdziałające nieuczciwym praktykom w łańcuchu żywnościowym. Należy zwiększyć zachęty do tworzenia grup i organizacji producentów oraz spółdzielni.

Posiedzenie Rady jest także okazją do rozmów bilateralnych. Minister Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się z ministrem rolnictwa Węgier Istvanem Nagy. Ministrowie uzgodnili, że będą razem walczyć o większy budżet na WPR po 2020 r.

− Nie da się zrealizować ambitnych i słusznych celów tej polityki, w ramach obecnej propozycji budżetowej KE dla rolnictwa i obszarów wiejskich − powiedział minister Ardanowski.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Roman 2018-11-22 17:36
Niech minister powalczy o dodatkową kasę dla kioskarzy,szewców i krawcowych;)

Sadownikom i tak ciągle malo
Cytować

Powiązane artykuły

X