Związek Sadowników apeluje o utrzymanie zróżnicowanej stawki VAT na owoce polskie i egzotyczne

 

Związek Sadowników w piśmie do Minister Finansów wyraża sprzeciw wobec planowanego podwyższenia z 5 do 23 % stawki podatku na napoje, w których udział masowy soku owocowego wynosi nie mniej niż 20% składu. – Zaproponowane zmiany spowodują wzrost cen dla konsumentów, co w konsekwencji spowoduje znaczące zmniejszenie popytu na surowiec, jakim są owoce i warzywa.  Stracą sadownicy, producenci, ale przede wszystkim konsumenci – zauważa Związek. Ponadto, Mirosław Maliszewski apeluje również o utrzymanie zróżnicowanej stawki VAT na owoce polskie i egzotyczne.

– W imieniu członków Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej wyrażam sprzeciw wobec proponowanych zmian i planowanego podwyższenia z 5 % do 23 % stawki podatku od towarów i usług (VAT) na napoje bezalkoholowe – niegazowane, w których udział masowy soku owocowego, warzywnego lub owocowo-warzywnego wynosi nie mniej niż 20% składu surowcowego – zwraca się Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP,  do Minister Finansów, prof. Teresy Czerwińskiej, w sprawie zmiany ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Ordynacja podatkowa.

Związek podkreśla, że przepisy prawne powinny być formułowane tak, aby wspierać promocję zdrowego odżywiania, a nie wywoływać skutek odwrotny. – Obecnie, ze względu na korzystną stawkę podatkową, producenci przetworów owocowych podejmują starania, aby ich produkty zawierały 20% lub więcej soku czy przecieru. Istnieje uzasadniona obawa, że gdy stawka VAT zostanie podwyższona, producenci zaczną ograniczać naturalne składniki na rzecz sztucznych ulepszaczy. – Bez żadnej przesady podkreślamy, że takie cięcie kosztów skutkować będzie wielką szkodą przede wszystkim dla konsumentów – czytamy w piśmie.

Zaproponowane zmiany spowodują wzrost cen dla konsumentów, co w konsekwencji spowoduje znaczące zmniejszenie popytu na surowiec, jakim są owoce i warzywa. Proponowane zmiany odbiją się zatem niekorzystnie na całej gospodarce. Stracą sadownicy, producenci, ale przede wszystkim konsumenci.

Związek apeluje również o utrzymanie zróżnicowanej stawki VAT na owoce polskie i egzotyczne. – Zmniejszenie stawki VAT na owoce egzotyczne to jawne działanie na niekorzyść interesów polskich sadowników. – Naszym zdaniem rodzime owoce powinny mieć niższą stawkę VAT od importowanych, żeby były konkurencyjne dla konsumentów. Niedopuszczalne jest żeby owoce krajowe były pod względem podatku VAT traktowane tak samo jak zagraniczne – podkreśla Mirosław Maliszewski.  

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #1 Guest 2019-01-22 17:41
Polska, piękny kraj... ,,Dzieweczko, ty słuchasz, czyżbyś była głucha?''
Cytować

Powiązane artykuły

X