PIT-owy bałagan
Kolejna odsłona bałaganu związanego z zatrudnianiem cudzoziemców trwa. Równo rok temu zmieniono przepisy dotyczące przyjazdu cudzoziemców i podejmowania przez nich pracy w gospodarstwach rolnych. Prosty, jasny, przejrzysty system oświadczeń został zastąpiony niczym nie uzasadnionym, dwuetapowym procesem uzyskiwania zezwoleń. Skutkiem ogromny spadek liczby pracowników, którzy przyjeżdżają do polski i podejmują pracę oraz będący tego efektem ponad 40 procentowy wzrost stawek godzinowych rok do roku. Na nic zdały się nasze postulaty i propozycje w tym temacie. Stworzono niepotrzebnie trudny stan, za co wszyscy płacimy.
Później pojawiła się co prawda dobra zasada zatrudniania w formule pomocnika przy zbiorach, ale obarczana wieloma wadami. Zwracaliśmy na nie uwagę wtedy, kiedy wprowadzano ją w życie. Jedną z naszych propozycji było zwolnienie sadowników i ich pracowników z podatku dochodowego. Niestety znów nie wzięto tego pod uwagę. I na efekty nie trzeba było długo czekać- wystarczyło kilka miesięcy.
Kiedy nowe przepisy wchodziły w życie tłumaczono nam, że pracownikom z Ukrainy będziemy musieli wystawić do końca stycznia następnego roku tzw. PIT 8 C i przesłać go do jednego z urzędów skarbowych w warszawie oraz na Ukrainę. Kiedy sadownicy w ostatnich dniach chcieli mimo wszystko ten obowiązek spełnić, pojawiły się sprzeczne informacje. Otóż niektóre urzędy skarbowe i biura rachunkowe mówiły, że nic składać nie musimy, inne, że musimy złożyć jednak PIT 11. Z tego powodu zwróciliśmy się jako Związek Sadowników kilka dni temu do Ministerstwa Finansów o właściwą interpretację przepisów. Do dnia dzisiejszego odpowiedzi nie uzyskaliśmy. Przypomnijmy, że termin na złożenie PIT-u mija z końcem stycznia.
Ten bałagan jest ogromnym utrudnieniem i lekceważeniem naszej branży. Naraża nas też niestety na przykre konsekwencje ze strony urzędów skarbowych.
PS Natychmiast po uzyskaniu odpowiedzi, zamieścimy ją na stronie Związku Sadowników RP.
Mirosław Maliszewski
Komentarze
Przykład 1.
Rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach, ale pomocnik przed wypłatą wynagrodzenia
zrezygnował z pracy.
W takiej sytuacji na rolniku nie ciążą żadne obowiązki na gruncie przepisów ustawy PIT.
Przykład 2.
Rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach i wypłacił polskiemu pomocnikowi wynagrodzenie.
Rolnik nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy, a jedynie do sporządzenia
i przesłania pomocnikowi oraz urzędowi skarbowemu właściwemu według miejsca zamieszkania
pomocnika, formularza PIT-11, wykazując wysokość wypłaconego wynagrodzenia w poz. 74.
Przykład 3.
Rolnik zawarł umowę o pomocy przy zbiorach z osobą mającą miejsce zamieszkania na Ukrainie. Na
podstawie umowy rolnik wypłacił cudzoziemcowi wynagrodzenie. Cudzoziemiec nie prowadzi
działalności w Polsce za pomocą zakładu lub stałej placówki.
Rolnik nie jest zobowiązany do poboru zaliczki na podatek dochodowy oraz nie jest zobowiązany do
sporządzenia i przesłania pomocnikowi oraz urzędowi skarbowemu formularza PIT-11.
Pan Poseł Maliszeski ma uprawnienia i może odpowiedz uzyskać prawię od ręki tylko d.... mu się nie chce ruszyć
Lin to strony ministerstwa finansów wszystko wyjaśnia Objaśnienia podatkowe z dnia 18 stycznia 2019 r.
https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/ostrzezenia-i-wyjasnienia-podatkowe/-/asset_publisher/M1vU/content/objasnienia-podatkowe-z-dnia-18-stycznia-2019-r?redirect=https%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%2Fwiadomosci%2Fostrzezenia-i-wyjasnienia-podatkowe%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_M1vU%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_M1vU_