Opakowaniowa rewolucja trwa
Zmiany w branży opakowań związane z nowymi wymogami UE są coraz bardziej widoczne. Po obserwacjach na tegorocznych targach Fruit Logistica w Berlinie można by rzec, że firmy prześcigają się w propozycjach przyjaznych dla środowiska opakowań.
Zakaz plastiku jednorazowego użycia przegłosowany przez Parlament Europejski, który ma zacząć obowiązywać od 2021 roku, a także tendencje proekologiczne mają swoje przełożenie również na ofertę prezentowaną przez wystawców na Fruit Logistica w Berlinie, którzy promują przyjazne dla środowiska opakowania biodegradowalne z tektury, także dla jabłek.
Zakaz wykorzystywania i sprzedaży przedmiotów jednorazowego użytku takich jak plastikowe sztućce, słomki czy patyczki higieniczne zacznie obowiązywać w UE od 2021 roku. Posłowie Parlamentu Europejskiego zdecydowali również, że do 2025 roku państwa członkowskie będą musiały ograniczyć produkty, dla których nie ma jak na razie alternatywy – mowa polistyrenowych opakowaniach na owoce, warzywa czy lody. Poszczególne państwa będą zobligowane do stworzenia planu mającego zachęcać do stosowania toreb wielokrotnego użytku oraz takich, które nadają się do recyklingu.
Chociaż opakowania z szarej tektury nie są żadną nowością, zyskują na popularności w obliczu unijnej walki z plastikiem i lansowane są na pewnego rodzaju modę. Przyszłością mają być opakowania wytworzone z odpadów z owoców i warzyw.
Już w ubiegłym roku prezentowano kilka propozycji „eko” rozwiązań w branży opakowań. Wówczas mówiło się, że rozpoczyna się prawdziwa rewolucja. Sceptycy twierdzili jednak, że trend będzie dotyczył jedynie małego wycinka rynku. Patrząc jednak na ofertę firm i oceniając tempo zmian, można przypuszczać, że konieczność zmiany opakowań przyjdzie bardzo szybko.
Wszytskie przedstawione niżej opakowania powstały z biodegradowalnych surowców:
we nowości prezentowane na Fruit Logistica 2020 w Berlinie: