Właściciel T.B. Fruit musi spłacić 75 mln euro długu. Polskie aktywa grupy na celowniku wierzycieli

 

Taras Barszczowski musi spłacić 75 mln EUR kredytów. Polskie aktywa T.B. Fruit na celowniku wierzycieli.

9 lipca 2020 roku Sąd Najwyższy Ukrainy potwierdził decyzję stałego Sądu Arbitrażowego przy Stowarzyszeniu Inwestorów Ukrainy z dnia 12 marca 2020 roku, który zobowiązał właściciela grupy T.B. Fruit Tarasa Barszczowskiego — jako poręczyciela umów kredytowych jednej ze spółek grupy — spłacić ponad 75 mln euro na korzyść spółki Investohills Vesta.

Sprawa dotyczy zadłużenia spółek Jabłunewy Dar i Tank Trans należących do grupy T.B. Fruit wobec upadłego w 2015 roku ukraińskiego Delta Banku. Na dzień dzisiejszy zadłużenie wraz z odsetkami i karami umownymi wynosi około 250 mln EUR. 7 listopada 2019 roku na otwartej aukcji prawo do roszczeń z tytułu zadłużenia firm Tarasa Barszczowskiego wykupiła firma inwestycyjna Investohills Vesta, ukraiński butik inwestycyjny, specjalizujący się w trudnych aktywach.

Zamiast zwrócić pożyczone pieniądze Barszczowski próbuje pozbyć się zadłużonych firm, w tym poprzez ogłoszenie upadłości za pomocą pozwów spółki siostrzanej. Sęk w tym, że kredyty były osobiście poręczone przez Tarasa Barszczowskiego. 12 marca 2020 roku stały Sąd Arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Inwestorów Ukrainy postanowił ściągnąć z Barszczowskiego jako poręczyciela na korzyść Investohills Vesta należność w kwocie 75 232 556 euro z tytułu umowy kredytowej Delta Banku i spółki Tank Trans. Barszczowski oskarżył decyzję w Północnym apelacyjnym gospodarczym sądzie miasta Kijowa, lecz Sąd Najwyższy, jako ostatnia możliwa instancja, stał na stronie Investohills Vesta.

Tym razem zobowiązanie nie dotyczy wyłącznie spółki Tank Trans, występującej jako kredytobiorca, lecz samego Tarasa Barszczowskiego, który występował jako poręczyciel wszystkich pożyczek i dlatego będzie zmuszony zwrócić środki osobiście.

Osobliwością osobistej odpowiedzialności z tytułu pożyczek jest również to, że Konwencja o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych z 1958 r. daje prawo do wykonania orzeczenia sądu arbitrażowego w krajach, w których dłużnik posiada aktywa i na których terytorium majątek dłużnika można odzyskać. Oznacza to, że aktywa T.B. Fruit w Polsce, Mołdawii i na Cyprze mogą również zostać przejęte w ramach odzyskania długu.

 Źródło: Investohills Vesta

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X