Freshel Europe wyraża "głębokie zaniepokojenie" białoruskim embargiem

Europejskie Stowarzyszenie Świeżych Produktów (Freshfel Europe) wyraża "głębokie zaniepokojenie" białoruskim embargiem na import owoców i warzyw z UE, którego wartość szacowana jest na 300 mln euro.

6 grudnia 2021 r. Białoruś zdecydowała się odpowiedzieć na najnowsze sankcje międzynarodowe, wprowadzając embargo na import produktów spożywczych pochodzących z krajów Unii Europejskiej, ale także z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Islandii, Szwajcarii, Macedonii Północnej, Albanii, USA i Kanady. Na liście znajdują się owoce i warzywa wraz z innymi produktami, takimi jak mięso, wyroby mleczne i cukiernicze, przy wykluczeniu nasion. Freshfel Europe wyraża obawy dotyczące tego nowego ograniczenia w handlu międzynarodowym, które ma wpływ głównie na europejskie owoce i warzywa.

Białoruskie embargo dotyczyć będzie około 400-500 tys. ton produktów eksportowanych z krajów Unii Europejskiej, uderzy dotkliwie w szeroką gamę świeżych owoców i warzyw, w tym przede wszystkim w jabłka, gruszki, truskawki i pomidory.

Kilku europejskich dostawców znajduje się na pierwszej linii nowych ograniczeń. Polska jest zdecydowanie najważniejszym dostawcą na Białoruś z ponad 250 tys. ton jabłek wyeksportowanych w 2020 r. i 350 tys. ton w 2019 r. Stracą też inne kraje takie jak Litwa, Holandia, Hiszpania, Grecja i Włochy.

To embargo pojawia się wraz z innymi wyzwaniami związanymi z dostępem do rynku dla produktów eksportowanych z UE , takie ograniczenia są niestety nadal stosowane na całym świecie przez protekcjonistyczne podejście kilku krajów. Unia Europejska pozostaje największym jednolitym rynkiem importowym na świecie, z importem na poziomie ponad 16 mln ton. Freshfel Europe również wielokrotnie potępiał te ograniczenia nałożone na międzynarodowy handel owocami i warzywami oraz brak wzajemność w warunkach dostępu do rynku.

„Chociaż produkty z UE nie są dozwolone na rosyjskim rynku, to jesteśmy świadkami rosyjskiego eksportu kilku warzyw do Unii Europejskiej, a mianowicie ogórków i pomidorów. Wielkość importu z Rosji odnotowała szybki wzrost i obecnie osiąga już blisko 40 000 ton, są to produkty głównie wyhodowane z nasion pochodzących z UE i celowo wykluczone przez Rosję i Białoruś z ich listy embarga”. – zwrócił uwagę Philippe Binard.

W związku z nowymi ograniczeniami, na które zdecydowała się Białoruś, Freshfel Europe ponownie wzywa Organy UE do ochrony i wsparcia sektora owoców i warzyw przed skutkami spowodowanymi sporami politycznymi. Owoce i warzywa odgrywają ważną rolę dla zrównoważonej produkcji, dostaw i konsumpcji żywności. Aktywnie przyczyniają się do zdrowej diety konsumentów w Europie i na całym świecie. Rola owoców i warzyw była szeroka doceniona przez cały 2021 rok podczas obchodów Międzynarodowego Roku Owoców i Warzywa. Osiągnięciom tym nie powinno zagrażać embargo polityczne.

 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+6 #1 Szef 2021-12-09 16:56
A nawozy z Białorusi przez Litwę idą w świat.Taka to polityka.
Cytować

Powiązane artykuły

Ile stracimy przez białoruskie embargo?

Białoruś gwałtownie zwiększa import jabłek z Ukrainy

Sadownicy polują

X