Spór o glifosat
Kraje Unii Europejskiej ponownie nie doszły do porozumienia w sprawie ewentualnego przedłużenia zezwolenia na stosowanie środków zawierających glifosat, substancję uznawaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za czynnik rakotwórczy. Obecne zezwolenie na stosowanie glifosatu wygasa w połowie grudnia.
W dniu 13 października Komisja Europejska przeprowadziła głosowanie w sprawie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu w Unii Europejskiej przez kolejne 10 lat. Kraje członkowskie nie osiągnęły wymaganej większości, co uniemożliwiło jednoznaczne przyjęcie lub odrzucenie tej propozycji. Przeciwne przedłużeniu były: Austria, Luksemburg i Chorwacja, a Francja, Niemcy, Belgia i Holandia wstrzymały się od głosu. Polska poparła wniosek Komisji Europejskiej.
Następnym krokiem w tej sprawie będzie kolejna próba podjęcia decyzji przez Komisję Europejską podczas posiedzenia Komitetu Odwoławczego, które zaplanowano na połowę listopada. Jeśli to nie przyniesie rozstrzygnięcia w kwestii dalszego stosowania glifosatu, to ostateczna decyzja będzie należała do samej Komisji, a termin na jej podjęcie upływa 14 grudnia tego roku.
Wprawdzie Niemcy nie wyraziły konkretnego stanowiska podczas ostatniego głosowania, wstrzymując się od głosu, jednak kraj ten planuje wprowadzić zakaz stosowania glifosatu w rolnictwie od przyszłego roku.
Komentarze
Naprawdę nie ma???
To dlaczego Monsanto wypłacało odszkodowania???
Są dowody ...doczytał jak przebiegała rejestracja tego specyfiku...gruby kryminal
Wg wiedzy naukowej nie jest rakotwórczy. Nie ma na to dowodów naukowych.
Problem w przypadku zakazu będzie dotyczył całego rolnictwa, nie tylko części upraw GMO. Zacznie się używać więcej i bardziej agresywnych herbicydów, więcej zabiegów, w tym niszcząca glebę głęboką orkę
Nie ma taniej alternatywy na walkę z chwastami
Glifosat nie jest wielkim problem w sadownictwie
Jest gigantycznym problemem w uprawie GMO
Jestem dziwnie spokojny,że agrokoncerny to przepchną
To miliardowy biznes i glifosat zostanie