Rośnie eksport jabłek do Maroka – głównymi dostawcami są Włochy, Hiszpania i Polska
Popularność importowanych jabłek w Maroku stale rośnie. Według portalu EastFruit.com w ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy 2024 r. do kraju zaimportowano 9300 ton jabłek o wartości ponad 65 mln dolarów, co stanowi nowy rekord od 2011 r .
Dynamika importu z ostatnich 5 lat wskazuje na niemal roczny wzrost ilości jabłek importowanych do kraju, z wyjątkiem roku 2023, kiedy wielkość importu nieznacznie spadła. W porównaniu do 2020 r. import jabłek do Maroka wzrósł w 2024 r. o prawie 50%.
Maroko odniosło spory sukces w samodzielnej uprawie jabłek, które nie są tradycyjnie kojarzone z Afryką. W 2022 roku Maroko było drugim po Republice Południowej Afryki producentem tego owocu w Afryce. Tradycyjnie Marokańczycy preferują lokalne jabłka, dlatego główny sezon importu przypada na wiosnę i lato, kiedy lokalne zbiory z poprzedniego roku są skąpe.
Ostatnio Maroko preferuje światowe odmiany jabłek, takie jak „Gala Royal”, „Golden Delicious”, „Fuji”, „Golden Smoothie”, „Ozark Gold”, „Anna”, „Starking Delicious” i inne. Jednakże udział odmian lokalnych pozostaje znaczny.
Jabłka importowane są do Maroka głównie z krajów europejskich. Głównym dostawcą są Włochy, na które w okresie styczeń-październik 2024 r. przypadało 46% importu jabłek. Na drugim miejscu znajduje się Hiszpania z 27% i Polska z 13%.
Warto zauważyć, że Włochy i Hiszpania zwiększyły eksport jabłek do Maroka w porównaniu z rokiem ubiegłym, podczas gdy spadła ilość jabłek importowanych z Polski i Portugalii. W sumie w 2024 r. 13 krajów wyeksportowało jabłka do Maroka.