Targi BIOFACH 2025: Polska prezentuje swoją ekologiczną ofertę

W dniach 10-12 lutego 2025 r. odbyły się targi BIOFACH w Norymberdze. To największe i najważniejsze targi ekologicznej żywności na świecie. Z każdym rokiem wydarzenie przyciąga coraz większą liczbę wystawców i zwiedzających. Targi BIOFACH są nie tylko okazją do prezentacji nowości i promocji produktów ekologicznych, lecz także do wymiany doświadczeń i wiedzy pomiędzy wystawcami.

Polskie stoisko narodowe

Na polskim stoisku swoją ofertę zaprezentowali przedsiębiorcy z sektora ekologicznej żywności i napojów oraz Polska Izba Żywności Ekologicznej.

– Cieszę się widząc, że polska żywność ekologiczna cieszy się tu ogromnym uznaniem. To potwierdza jej wysoką jakość i konkurencyjność na rynkach międzynarodowych – powiedział wiceminister Stefan Krajewski, który otworzył stoisko Polski zorganizowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na polskim stoisku promowane były m.in.: świeże i mrożone owoce oraz warzywa, owoce liofilizowane i suszone, proszki owocowe, soki, dżemy, miody, produkty pszczele, świeże karpie i przetwory z karpia, przetwory zbożowe (gryczane, jaglane, kukurydziane), przetwory roślin strączkowych, makarony, herbaty, zioła i przyprawy, kawy oraz słodycze.

– Naszym celem jest poprawa opłacalności produkcji rolnej i systemowe rozwiązania wzmacniające pozycję producentów w łańcuchu dostaw żywności oraz wzmocnienie konkurencyjność unijnego sektora rolnego – podkreślił polski wiceminister rolnictwa.

Sekretarz stanu Stefan Krajewski rozmawiał również z polskimi wystawcami o wyzwaniach sektora rolnictwa ekologicznego i możliwościach wsparcia ze strony ministerstwa.

– Jestem przekonany, że obecność polskich wystawców na targach BIOFACH wpłynie na jeszcze większą rozpoznawalności polskich marek na rynku niemieckim i europejskim oraz umożliwi pozyskanie odbiorców także z innych regionów świata.

Rozmowy ze stroną niemiecką

Wiceminister Stefan Krajewski przywitał na polskim stoisku parlamentarną sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Żywności i Rolnictwa Niemiec Ophelię Nick. Spotkanie było okazją do rozmowy na temat współpracy polsko-niemieckiej, zwłaszcza w zakresie rolnictwa ekologicznego.

Udział w panelu pn. Dzień Polityki IFOAM Organics Europe 2025

Wiceminister Stefan Krajewski uczestniczył również w panelu dyskusyjnym pn. Kształtowanie przyszłości rolnictwa w UE i poza nią: Dostosowanie zrównoważonego rozwoju do wsparcia rolników i konkurencyjności, w ramach Dnia Polityki IFOAM Organics Europe 2025. Panel zorganizowała Międzynarodowa Federacja Rolnictwa Ekologicznego IFOAM Organics Europe. Minister Krajewski zaprezentował priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE w obszarze rolnictwa i żywności.

– Chcemy, aby rolnicy byli podmiotem polityk unijnych. Naszym priorytetem jest dialog i wsłuchiwanie się w argumenty środowisk wiejskich – podkreślił sekretarz stanu.

Wiceminister Krajewski zaznaczył także konieczność promocji konkurencyjnego, zrównoważonego i odpornego sektora rolnego.

– Należy dążyć do poprawy pozycji rolników w krytycznych łańcuchach dostaw, a także wspierać żywotność obszarów wiejskich. Dlatego przyszła WPR powinna wzmacniać konkurencyjność i odporność europejskiego rolnictwa oraz sprzyjać rozwojowi obszarów wiejskich – podkreślił sekretarz stanu i dodał, że istotne jest również uproszczenie i odpowiednie finansowanie WPR oraz przygotowanie jej do przyszłego rozszerzenia Unii Europejskiej.

źródło: gov.pl

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Powiązane artykuły

X