Apel o zaprzestanie zbioru i nie dostarczanie owoców aż do odwołania!

 

 

Apel zebrania protestacyjnego Sadowników Regionu Świętokrzyskiego z dnia 8.07.2018 roku:

Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się  od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

Sandomierski  Związek Ogrodniczy  
Sandomierz, dnia 8.07.2018r.
27-600 Sandomierz
ul. Przemysłowa  8

                                                                             Pan Jan Krzysztof Ardanowski

                                                                          Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Działając w imieniu Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników wyłonionego podczas zebrania protestacyjnego około 200 sadowników zgromadzonych w dniu 8 lipca 2018 roku w Samborcu - lista w posiadaniu  RKPS,  przekazujemy Panu Ministrowi przyjęte przez zgromadzonych żądania:

  1. Żądamy podwyższenia cen za owoce kierowane do przetwórstwa do poziomu gwarantującego co najmniej zwrot kosztów produkcji.
  2. Żądamy wprowadzenia obowiązkowych umów kontraktacyjnych zawieranych przez zakłady przetwórcze z rolnikami przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego z określoną ilością, terminem dostawy i ceną gwarantującą pokrycie kosztów produkcji oraz odpowiedni zysk gwarantujący odtworzenie produkcji na kolejny sezon.
  3. Żądamy natychmiastowego podjęcia działań przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (Antymonopolowy)  zmierzających do  potwierdzenia ewidentnej zmowy cenowej zakładów przetwórstwa produktów ogrodniczych  i ukarania  ich po  stwierdzeniu  uprawiania  zachowań monopolistycznych.
  4. Zgromadzeni stanowczo protestują przeciw niekontrolowanemu importowi  produktów, które poddawane są  przetwarzaniu w polskich zakładach przetwórczych i  eksportowane  na inne rynki pod marką polską często po zmieszaniu z krajowym surowcem. Przynosi  to ewidentne straty  polskim producentom,  których produkty poddawane są rygorystycznej kontroli w przeciwieństwie do  importowanych z zagranicy. Podobny proceder dotyczy również produktów do konsumpcji.
  5. Zwracamy się z apelem do wszystkich sadowników w całym kraju o powstrzymanie się od zbioru i dostarczania do przetwórstwa owoców czarnej porzeczki, wiśni, malin i jabłek przemysłowych do odwołania.

W przypadku  braku reakcji  ze  strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na nasze słuszne postulaty, Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników podejmie bardziej radykalne działania jak: pikiety, manifestacje przed ministerstwem, blokady dostaw do zakładów przetwórczych oraz  blokady dróg.

Uprzejmie prosimy Pana Ministra o niezwłoczne podjęcie działań w celu zrealizowania postulatów podjętych przez Regionalny Komitet Protestacyjny Sadowników w dniu  8 lipca 2018 roku w Samborcu.  Oczekujemy pozytywnej odpowiedzi do dnia 17 lipca br. Pismo o powyższej treści przekazane jest  do Zakładów Przetwórczych w  regionie, do prowadzących punkty skupu oraz Związku Sadowników RP. Z up. Regionalnego Komitetu Protestacyjnego Sadowników:

                                                                                                 Ryszard Ciżla

                                                                 Prezes Sandomierskiego Związku Ogrodniczego

 

Źródło: ZSRP

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

0 #5 Carmenere 2018-07-11 14:11
Tak , gdyby przetwórnie były polskie cena byłaby wyższa ... trudno to skomentować nie obrażając piszącego.
Po pierwsze - w czasach gdy prawie 100% przetwórni było polskich, jabłko przemysłowe było po 8gr i jeszcze był problem ze sprzedażą.Wiśnia też miała załamania cenowe.
Po drugie - obecna władza w ramach repolonizacji sprzedała jedną z przetwórni Chińczykom...taaa Niemiec zły - chińczyk dobry.
Cytować
0 #4 karol 2018-07-10 11:40
Apel do ZSRP i PSL nie rwijcie wiśni !
Jak strajkujecie to znaczy my sprzedajemy a ludzie niech czekają. To samo było kilka lat temu z przemysłem.
Najpierw oddaliście przetwórnie (to dotyczy niestety prawie wszystkich partii ) w obce ręce i co się dziwcie że ceny są niskie
Cytować
+2 #3 Darek 2018-07-09 19:44
Każdy powinien zawieść po jednym plastiku wiśni na skup dziennie i niech kupują całe auto przez tydzien
Cytować
+3 #2 jo 2018-07-09 18:40
NIE! Tylko jedno hasło jest potrzebne i jeden postulat! Teraz i JUŻ.
Za rok to babie wąsy można doszyć!
Zatem, POTRZEBNA jest JEDNA zasada wprowadzona w trybie poselskim, a to zajmuje maks. 7 dni! Potem reszta postulatów, na spokojnie..
Skup owoców nie może odbywać się poniżej ceny minimalnej. Ceny ustalonej bazowo na poziomie kosztów zmiennych + połowy kosztów stałych. I zasada winna dotyczyć każdego roku, z urodzajem czy w czasie klęski urodzaju jak w 2017r.
I przykładowo: malina zbiór przez 10h* 2 łubianki po 2 kg co daje 40 kg na osobę na dzień, która to osoba wg minimalnej płacy zarobi 13,70 zł /h (stawka minimalna, bez kosztu utrzymania, transportu owoców etc) czyli 137.0 na dzień więc cena minimalna winna być bazowo ustalona na poziomie podstawowym kosztu zmiennego za kg = 3,4 zł (137zł/ 40kg). Do tego trzeba doliczyć na start połowę kosztu stałego wg wyliczeń szanownych instytutów które profesury robiły za Wasze !!! W sumie banał. Trzeba tylko dobrej woli na start. I trochę doprecyzowania. Ot. WARTO
Cytować
+3 #1 yui 2018-07-09 08:59
Brawo!!!!!!!
Cytować

Powiązane artykuły

Sadownicy polują

X