Sadownicy protestują w Warszawie: Zmowa cenowa na rynku owoców jest nie do podważenia!

 

Walka ze zmową cenową, uruchomienie programu wycofania jabłek z rynku do celów bioenergetycznych, wdrożenie wieloletnich umów kontraktacyjnych – to główne postulaty sadowników, którzy już po raz drugi w tym roku przyjechali do stolicy protestować przeciwko tragicznej sytuacji cenowej na rynku owoców.

Protestujący pod sztandarami Związku Sadowników RP maszerowali pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie wygłosili swoje postulaty. Jak mówił prezes Związku, Mirosław Maliszewski, kryzys na rynku zaczął się od złych relacji z przemysłem przetwórczym. Oferowane ceny są bardzo niskie i często nie pokrywają kosztów produkcji, a nawet kosztów zbiorów. Powodem jest ewidentna zmowa cenowa. Zdaniem sadowników konieczne jest przede wszystkim wprowadzenie skutecznych działań mających na celu przeciwdziałanie domniemanej zmowie zakładów przetwórczych.

Sadownicy chcą również uruchomienia rekompensat dla gospodarstw, które straciły dochody wskutek niskich cen, a także uruchomienie limitu 500 tyś. ton jabłek na wycofanie do celów bioenergetycznych w związku z rosyjskim embargo. – Ze względu na rozmiar produkcji w Polsce i innych krajach, to minimum, czyli 500 tys. ton musi zostać wynegocjowane – zaznaczył prezes Związku. – Domagamy się przywrócenie handlu z Rosją. Embargo nikomu nie przynosi korzyści – dodał.

Kolejny postulat to wdrożenie skutecznych wieloletnich umów kontraktacyjnych. Zarówno w odniesieniu do owoców skierowanych do przetwórstwa, jak i deserowych. Producenci muszą wiedzieć w jakich cenach i w jakich ilościach będą mogli owoce sprzedać. – Obecnie  jest to fikcja prawna, gdzie pod rygorem nie przyjęcia produktu, producenci muszą podpisywać jednodniowe umowy kontraktacyjne – wyjaśnił Pan Maliszewski.

Konieczne jest także uruchomienie systemu rekompensat do karczowania starych sadów i plantacji, a także ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców do prac w gospodarstwach ogrodniczych.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego: 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

-1 #1 Joanna 2018-08-03 12:25
Zmowa cenowa nie do podważenia. Należy sprawdzić cenę skupu od rolnika a potem sprzedaży i tyle. Albo wprowadzić jak było kiedyś od towaru zakupionego najwyżej 20% prowizji.
Cytować

Powiązane artykuły

X