Jakie stawki za radio w ciągniku w 2022 roku?

Za używanie odbiornika radiowego w ciągniku należy zapłacić abonament. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała stawki na nadchodzący 2022 rok.

Każdy posiadacz odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego zobowiązany jest do jego rejestracji w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie i regularnego wnoszenia opłat abonamentowych, niezależnie, czy sygnał odbierany jest w domu, czy też w maszynie rolniczej.

Niezależnie od liczby posiadanych odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne pozostające w tym samym gospodarstwie domowym lub samochodzie stanowiącym ich własność uiszczają tylko jedną opłatę abonamentową za używanie odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.

Natomiast sadownicy i rolnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani są do wnoszenia opłaty abonamentowej za każdy posiadany odbiornik telewizyjny i radiofoniczny, w tym również za odbiorniki w samochodach służbowych.

Wnoszenie opłat abonamentowych w gospodarstwie domowym nie zwalnia od obowiązku rejestracji odbiorników i wnoszenia opłat w miejscu pracy.

Oznacza to, że opłatę musi uiścić każdy, czy to osoba fizyczna, czy prowadząca działalność. Sadownicy i rolnicy, jako osoby fizyczne, abonament płacą jednorazowo. W tym wypadku ilość odbiorników nie ma znaczenia. Jeśli jednak sadownik/rolnik prowadzi działalność gospodarczą, musi zapłacić za każde radio lub odbiornik telewizyjny posiadany w ciągniku bądź innej maszynie rolniczej lub miejscu pracy.

Za odbiornik podlegający rejestracji uważa się urządzenie technicznie dostosowane do odbioru programu radiowego lub telewizyjnego. Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i odtwarzacze wideo, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także odbiornik telewizyjny nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.

Miesięczna stawka za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi 7,50 zł, za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego trzeba zapłacić miesięcznie 24,50 zł.

Kto jest zwolniony z opłat abonamentowych?

Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych to:

  • osoby, które ukończyły 75 rok życia,
  • osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, 
  • weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
  • osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. 

Nie przegap najnowszych wiadomości

icon googleObserwuj nas w Google News

Komentarze  

+1 #6 Sadownik2 2022-01-02 14:40
Jeszcze jedno , korzystam z jednej z firm sprzedających tv z satelity.Chętnie byk skorzystał z usługi : na moje rządanie odłączą mi wszystkie reżimowe kanały(nie oglądam żadnego z nich ) a w zamian urzędnicy państwowi nie czepiali by się o abonament...takie marzenia o locie na Marsa
Cytować
+5 #5 Piotr 2021-12-31 20:36
A ja powiem tak .....najlepszego na Nowy Rok.....I...
***** ***
Cytować
+4 #4 Słuchacz 2021-12-31 15:14
Znam całkiem zamożnych ludzi co nie mają ani radia ani telewizora w mieście. Wcale nie zwariowali. Mają radio internetowe w telefonie i 100 kanałów po Polsku. Ja też często wole internetowe i nie zamierzam płacić za trzeszczące kanały radia stacjonarnego. Najważniejsza jest duża bateria.
Cytować
+1 #3 andrzej 2021-12-31 10:15
prowadzić działalność to znaczy świadczyć usługi odpłatnie innym- płacisz 2x krus.a teraz druga sprawa rolnik po 60-tce dochód 1500zł czy płaci abonament czy nie
Cytować
+8 #2 Reg 2021-12-30 23:12
Działalność gospodarcza wiąże się ze wpisem do cidg, a żaden sadownik, jeżeli prowadzi wyłącznie działalność rolniczą takiego wpisu nie posiada. Gospodarstwo na Vat nie czyni z niego działalności gospodarczej
Cytować
+11 #1 Sadownik2 2021-12-30 18:57
Gdyby ten wpis pojawiłby się w Prima Aprilis to bym się obśmiał że słabości dowcipu .Teoretyzujmy : gdyby abonament płacili wszyscy zwolennicy reżimu to nie potrzebne byłyby dodatkowe dotacje od całego społeczeństwa = z budżetu państwa. Nie słucham radia reżimowego od czasu zniszczenia Trójki a powinien płacić podatek dla miłośników reżimu to się nazywa żelazna logika.
Cytować

Powiązane artykuły

X