Zmiany w podatku VAT w rolnictwie
Uchwalona przez Sejm 13 stycznia 2022 r. i skierowana do prac Senatu RP ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje czasową obniżkę stawek podatku VAT w okresie od 1 lutego 2022 r. do 31 lipca 2022 r.:
- na żywność objętą obecnie stawką podatku VAT 5% – do stawki 0%
- na paliwa silnikowe, tj. olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę silnikową, gaz skroplony LPG – ze stawki 23% do stawki 8%
- na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą i inne środki wspomagające produkcję rolniczą (takie jak: środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz niektóre podłoża do upraw) – ze stawki 8% do stawki 0%
- na gaz ziemny – do stawki 0%,
- na energię elektryczną i energię cieplną – do stawki 5%.
Nie ulega zmianie 7 % stawka zwrotu ryczałtu podatku VAT dla rolników ryczałtowych.
Stawka 0 % na żywność obejmuje towary wymienione w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy, inne niż klasyfikowane w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).
Oznacza to, że przy sprzedaży przez producentów rolnych rozliczających się z VAT na zasadach ogólnych w okresie od dnia 1 lutego do dnia 31 lipca br. będzie obowiązywała 0 % stawka VAT od sprzedawanych produktów rolnych wymienionych w poz. 1- 18 zał. 10 do ustawy VAT, w szczególności: warzyw (CN 07), owoców i orzechów jadalnych (CN 08), zbóż (CN10), nasion i owoców oleistych; ziaren, nasion i owoców różnych; roślin przemysłowych lub leczniczych; słomy i pasz – wyłącznie przeznaczonych do spożycia przez ludzi (CN ex 12), produktów mleczarskich; jaj ptasich; miodu naturalnego; jadalnych produktów pochodzenia zwierzęcego, gdzie indziej niewymienionych ani niewłączonych (CN 04) oraz ryb i skorupiaków, mięczaków i pozostałych bezkręgowców wodnych – z wyłączeniem homarów i ośmiornic oraz innych towarów objętych CN 0306 – CN 0308 (CN ex 03).
Przy sprzedaży nie wymienionych w poz. 1 – 18 zał. nr 10 do ustawy VAT produktów rolnych stawka w wysokości 0% nie będzie miała zastosowania – w takim przypadku właściwa będzie stawka podatku 8% - dla towarów wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy o VAT lub w rozporządzeniu wykonawczym dotyczącym stawek obniżonych.
Bezpośrednie zmniejszenie kosztów produkcji rolnej w okresie 1 luty – 31 lipiec br. zapewni obniżenie w tym okresie do 0% stawki podatku VAT na nawozy, środki ochrony roślin, ziemię ogrodniczą, środki poprawiające właściwości gleb, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw (z wyłączeniem podłoży mineralnych), a pośrednio – obniżenie VAT na energię i niektóre surowce energetyczne.
Rolnicy ryczałtowi sprzedający produkty rolne będą jak dotychczas otrzymywać należności za sprzedane produkty wraz ze zryczałtowanym zwrotem podatku wynoszącym 7%.
Objęcie 0% stawką podatku VAT podstawowych produktów żywnościowych umożliwi znaczące obniżenie ich cen dla konsumentów.
Źródło: MRiRW
Komentarze
Jak się nazbiera zawsze mogą złożyć wniosek o zwrot nadpłaconego VAT. Dla rolników płatników VAT nic się nie zmieni ponieważ dla nich istotną jest cena netto tak samo jak dla przedsiębiorców.
Teraz 0 procent vat
Wystawiasz 100tys za jablka plus 0 procent.....kupujesz nawozy i inne z vatem gdzie vat stanowi 8000zl
Te 8000zl vatu zwraca ci US....
JA JUZ PROSCIEJ NIE MOGE TEGO WYTLUMACZYC!!!!
Wielki krach gdzie tu widzisz karuzele????
Ten co stoi na bazarku czy ten podatek ma 0 czy 5 to i tak od rolnika na rr może kupić jablko i sobie tam puzniej kombinować wedle swojego uznania........ludzie wy dalej tego nie rozumiecie........
A jako ryczałtowiec na rr 7 procent jakie ty sobie odliczasz vaty od nawozów......przecież vat z zakupionych materiałów jakichkolwiek mają tylko możliwość odliczenia czynni płatnicy podatku VAT...
ZROZUMIELI?????
Czego oczekujesz od elektoratu PiS?
Wystarczy poczytać Ekonoma.Oni żyją w odmiennym stanie świadomości
Jednak ludzie to debile.
A ja ci wytłumaczę tak. Sprzedaż na kwotę 100 tys płacisz 5 tysi podatku kupisz tylko nawóz za 100 zwrotu masz 8 tysięcy. 3 tysie w plecy. Paliwo 23 tys byś odliczył a tak odliczysz 8 tys. Środki ochrony też. Ja tu nie widzę że nic na tym nie stracę bo stracę dużo Przy moich co miesięcznych wydatkach
Podatek ryczałtowy jest od hektara bez względu ile z niego zarobisz. Opodatkowanie VAT płacisz od każdego kila jabłek i odbierasz potem w zakupach. Ja nie jestem vatowcem. I vat jet mi do niczego nie potrzebny. Każdy to wie.
Nie obrażaj tych co są na ryczałcie, jak ja. Ja nie chcę żadnego watu, bo go płace jeszcze więcej jak ty. Pomyśl zanim coś napiszesz bo nawet tłumok wie więcej.
I jak ma być dobrze....pytam się jak....toc to matematyka ze szkoły podstawowej i to początkowe klasy